
Hatalmas lehetőségek a zavarosban – Itt vásárol Mobius
Mobius szerint a globális piac most egy öt éves bikapiaci környezettel néz szembe. Idővel pedig a nagy központi bankok felől érkező masszív tőkeinjekció hatására a feltörekvő, illetve a perem piacok (frontier markets) rejtik majd magukban az igazán nagy lehetőségek. Olyan országokra lesz érdemes odafigyelni, mint Oroszország, Nigéria vagy akár Zimbabwe – mondta egy MarketWatch-nak a szakember.
Tavaly az Egyesült Államok felülteljesítő volt, de most már látszik, hogy a feltörekvők egyre jobban teljesítenek. Rövid távon jó befektetési lehetőségek rejlenek az USA-ban, Európában vagy a feltörekvőkön, de hosszú távon egyértelműen az utóbbiakra érdemes fogadni – hangsúlyozta Mobius.
Az orosz medve
Bár az elmúlt időben nem kaptunk túl szép híreket Oroszországból, Mobius szerint hosszabb távon éppen ebben rejlik az orosz piac egyik legnagyobb vonzereje. A guru úgy látja, hogy Oroszország ma a leginkább figyelmen kívül hagyott befektetési lehetőséget kínálja a feltörekvő piacokon.
Mobius meglátása szerint „ha izgalmas, de szem elől tévesztett trendeket szeretnél találni, általában népszerűtlen helyekre kell menned. Oroszország pedig pont olyan hely, ahol a fizetőeszköz csakúgy, mint a részvénypiac a mélyben van, miközben a gazdaság viszonylag jól teljesít. Az ukrán helyzet egyszer lecsillapodik majd, és akkor bekövetkezik az ottani piacok talpra állása, mivel a céljuk egyértelműen a piacgazdaság irányába való továbbhaladás.”
Az pedig nem is igazán számít, hogy melyik orosz szektort választjuk. Bankpapírok, bányászati vállalatok, olajtársaságok, de még egyes kiskereskedelmi szereplők is igen vonzóak lehetnek – emelte ki.
Afrika varázsa
Az úgynevezett perem piacok ugyanazokkal a karakterjegyekkel rendelkeznek, mint az „eredeti” feltörekvő piacok 25 évvel ezelőtt – véli Mobius. Ennek következtében pedig gyors gazdasági növekedésre, valamint rengeteg lehetőségre számíthatunk ezen területeken a következő negyedszázadban.„Afrika nyilvánvalóan egy forró pont, mivel az országok számát tekintve ez a legnagyobb terület. Adott egymilliárd ember és egy nagyon alacsony indulási bázis, a növekedési ráta pedig igen magas.”
A Templeton új kedvence Nigéria, melynek bankjaiba éppen most fektettek be. Emellett olyan perem piacok is felkeltették érdeklődését, mint Elefántcsontpart, Dél-Afrika, Ghána, Zimbabwe, de komolyabb összegeket invesztáltak Katarba, Kuvaitba és Dubaiba is.
Mi van a kockázatokkal?
Bár az év korábbi szakaszaiban a feltörekvő piacok komoly nehézségekkel néztek szembe a kínai növekedési kilátások gyengülése, illetve a törökországi feszültségek miatt, azonban mostanra visszakerültek arra a szintre, ahol Mobius már nem aggódik. „A fejlett piacokon ugyanúgy kérdés a volatilitás, illetve a vállalatirányítási ügyek, mint máshol” – hangsúlyozta.
„Mindig várható korrekció, és napjainkban, a világpiac volatilitását tekintve, egy 20 százalékos korrekció szinte semmi. Ha lemegyünk 30 százalékra, akkor már elkezdhetünk egy medvepiac kezdetéről beszélni. Mindazonáltal számítanunk kell erre a volatilitásra, és nem szabad megrémülni. Arra készülünk, hogy a következő 5 évben emelkedések jellemzik majd a piaci környezetet szerte a világban.”