2024 október 04

Visszaesett a kínai feldolgozóipar teljesítménye

A közölt adatok szerint a nemzeti statisztikai hivatal, valamint a kínai logisztikai és beszerzési szövetség (CFLP) által számított feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI)49,5 pontra zsugorodott márciusban. Elemzők 49,9 pontra, vagyis a feldolgozóipar enyhébb visszaesésére számítottak a februári, 50,2 pont után. A BMI 50 pont fölötti értéke növekedésre, az alatti pedig visszaesésre utal. A kínai feldolgozóipar a megelőző hónapokban négy egymást követő hónapban növekedett, jóllehet, visszafogott mértékben. A márciusi adat tavaly október óta a leggyengébb teljesítményt tükrözte.

Csao Csing-ho, a kínai statisztikai hivatal vezető elemzője az adatokkal egy időben közzétett közleményben a teljesítmény visszaesését a kínai szárazföldön kialakult, újabb járványhullám, valamint a nemzetközi geopolitikai bizonytalanságok hatásaival magyarázta. A különböző járványügyi korlátozások miatt egyes vállalatok munkaerőhiányra panaszkodtak, amiért a dolgozóik nem tudtak bejárni a munkahelyükre, továbbá fennakadások alakultak ki az árufuvarozásban is. A szakértő ugyanakkor arra számít, hogy a járvány megfékezését követően a kereslet és kínálat ismét fokozatosan helyreáll majd. A vállalatok mérete szerint bontott adatokból kiderül, hogy míg a feldolgozóipari nagyvállalatok márciusban is növekedni tudtak, a kis- és középvállalatok teljesítménye gyorsuló ütemben zsugorodott. A termelésre vonatkozó részmutató az előző hónapról 0,9 ponttal gyengülve 49,5 pontra ereszkedett márciusban.

Az új megrendelések állományának 48,8 pontos részindexe a kereslet visszaesésére utalt. A februári adat még növekedést tükrözött. A feldolgozóiparon kívüli, főleg a szolgáltatásokat és az építőipart tömörítő szektor 48,4 pontos márciusi BMI-je szintén a teljesítmény zsugorodását jelezte. A márciusi adat ráadásul a leggyengébb volt tavaly augusztus óta, és fél éve tartó növekedést tört meg. Az építőipar teljesítménye márciusban továbbra is növekedett mindazonáltal, a bővülés üteme még gyorsult is februárhoz képest, 58,1 pontra emelkedve. A szolgáltatóipar ezzel szemben a februári növekedésből meredeken csúszott vissza a zsugorodásba, 46,7 pontos BMI-vel zárva a márciust. A növekedés kiugró, 55 pont fölötti szintjét regisztrálták ugyanakkor márciusban a telekommunikációval és tartalomszolgáltatással, valamint a pénzügyi és biztosítási szolgáltatásokal foglalkozó szektorokban. A többi között a vasúti- és légi árufuvarozással, a vendéglátással, a szállás-, az ingatlan-, valamint a lakossági szolgáltatásokkal, illetve a kulturális és szabadidős tevékenységgel foglalkozó ágazatokban egyaránt visszaesést jegyeztek fel ismertette a távirati iroda.

A statisztikai hivatal szakértője rámutatott: a szolgáltatóiparra látványosan negatív hatást gyakorolt az újabb járványhullám. A feldolgozóiparon kívüli ágazatokban az új megrendelések állománya gyorsuló ütemben zsugorodott márciusban is a szolgáltatóipari kereslet gyengülése következtében. Az építőiparban az új megrendelések állománya ugyan az 50 pontos küszöb fölött maradt márciusban is, ám számottevően csökkent februárról. Az üzleti várakozások részindexe 54,6 pontra ereszkedett. Jóllehet ezzel jelentősen alulmaradt a februári, 60,5 ponttól, de még így is derűlátást tükrözött az elkövetkező egy év piaci körülményeit illetően. A feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatokat is magában foglaló kompozit beszerzésimenedzser-index februárról 2,4 ponttal csökkenve 48,8 pontra gyengült márciusra.