2025 június 16

Mi történt Amerikával? – Leminősítette az Egyesült Államokat a Moody’s

Történelmi presztízsveszteség érte az Egyesült Államokat. A Moody’s is megvonta a tökéletes „Aaa” hitelminősítést, így több mint száz év után az USA már egyik nagy hitelminősítőnél sem számít első osztályú adósnak. A döntés hátterében a növekvő államadósság, a kamatterhek elszállása és a politikai instabilitás áll.

Megroppant Amerika pénzügyi presztízse, a Moody’s is megvonta a legjobb hitelminősítést

Történelmi pillanat az amerikai gazdaságtörténetben. A Moody’s megvonta az Egyesült Államoktól a lehetséges legmagasabb, „Aaa” államadós-besorolást, ezzel a világ három nagy hitelminősítője közül már egyik sem tartja tökéletes adósként számon Amerikát.

A döntést elsősorban az államadósság és a kamatterhek évtizedes növekedésével indokolta. Ezek mára messze meghaladják a hasonlóan besorolt országok mutatóit – olvasható a hitelminősítő besorolása a BBC oldalán. A Moody’s 1917 óta tökéletes hitelminősítéssel rendelkezik az Egyesült Államok számára.

Egy korszaknak vége?  Mit jelent az „Aa1” szint?

A Moody’s péntek éjjel, londoni idő szerint jelentette be, hogy:

  • Az amerikai hosszú távú államadósság besorolását Aaa”-ról „Aa1”-re rontotta

  • Ezzel együtt a kilátást negatívról stabilra változtatta

Ez azt jelenti, hogy a legutolsó tökéletes hitelminősítést is elvesztette az USA, miután:

  • Az S&P Global Ratings már 2011-ben,

  • A Fitch pedig 2023-ban leminősítette az amerikai adósságot.

Az adósságspirál egyre meredekebb

„A leminősítés tükrözi az államadósság és a kamatfizetési ráták több mint egy évtizedes növekedését, amelyek olyan szintre emelkedtek, amely jelentősen magasabb, mint a hasonló besorolású országoké” – olvasható a Moody’s leminősítés a közleményben.

A hitelminősítő előrejelzése szerint 2035-re az amerikai államadósság a GDP 134 százalékát érheti el, míg tavaly ez még „csak” 98 százalék volt.

A bejelentés egyébként ugyanazon a napon érkezett, amikor Donald Trump egyik kiemelt költségvetési törvényjavaslata elbukott a Kongresszusban. A javaslatot saját pártja, a republikánusok egy része sem támogatta.

A Fehér Ház szóvivője, Kush Desai bírálta a döntést, mondván:

„Ha a Moody’s-nak bármilyen hitelessége is lett volna, akkor nem hallgatott volna, miközben az elmúlt négy év költségvetési katasztrófája kibontakozott.”

Mit jelent a Moody’s döntése a piacoknak?

A leminősítés gyakorlati következményei:

  • Drágább lehet az amerikai állam számára a hitelfelvétel

  • Csökkenhet a befektetői bizalom

  • Egyes intézményi befektetők portfólióikban csökkenthetik a kitettséget amerikai állampapírok felé

Bár a Moody’s hangsúlyozta, hogy az USA továbbra is „kivételes hitelképességgel” bír – köszönhetően a gazdaság méretének, dinamizmusának és a dollár tartalékvaluta-státuszának, a lépés komoly figyelmeztetés a politikai és fiskális irányvonalra nézve.

A gazdaság már mutatja a jeleket

Az amerikai gazdaság 2025 első negyedévében éves szinten 0,3 százalékkal zsugorodott, ami jelentős visszaesés az előző negyedév 2,4 százalékos növekedése után. A csökkenés oka részben a kormányzati kiadások visszavágása és az import megugrása volt.

A Moody’s döntése mérföldkő az amerikai gazdaságtörténetben. Az Egyesült Államok több mint száz év után elveszítette utolsó „tökéletes” hitelminősítését. A döntés nem csupán szimbolikus, hanem gyakorlati pénzügyi következményekkel is jár, miközben egyre élesebben vetődik fel a kérdés, fenntartható-e az USA költségvetési pályája és globális hitelessége?

Címlapkép forrása: Unsplash

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.