Szakadnak a banki részvények
Brutális árfolyam esések történtek a bankok körében hétfőn. Külföldön a First Republic Bank vezette a tabellát, aki az előző hét óta 90 százalékot veszített árfolyamának értékéből. Itthon sem kímélték az OTP-t. Magyarország legfontosabb részvényének értéke közel 6 százalékkal ér kevesebett a börze zárás után.
A teljes szektor zuhan
A San Franciscó-i First Republic részvényei 64%-ot veszítettek hétfőn, miután a múlt héten 33%-kal csökkentek. A PacWest Bancorp 32%-ot esett, a Western Alliance Bancorp pedig több mint 50%-ot veszített, mivel a regionális bankok részvényei meredeken zuhantak. Zions Bancorporation 19%-ot veszített, míg a KeyCorp 23%-ot esett. Más pénzügyi vállalatok is nyomás alatt voltak. A Bank of America 3%-ot esett, míg a Charles Schwab 9%-ot zuhant.
A csökkenés annak ellenére következett be, hogy a Federal Reserve új banki határidős finanszírozási programot hozott létre. Az intézkedés akár egy évre szóló kölcsönöket kínál a bankoknak olyan jó minőségű fedezetekért cserébe. A jegybank emellett enyhített a diszkont ablakának feltételein is.
A First Republic vasárnap közölte, hogy további likviditást kapott a Federal Reserve-től és a JPMorgan Chase-től. Ezzel a lépéssel 70 milliárd dollárra emelkedett a fel nem használt likviditása, még azelőtt, hogy a Fed új hitelkeretéből bármilyen finanszírozást kaphatna.
„A First Republic tőke- és likviditási pozíciói nagyon erősek, és tőkéje továbbra is jóval a jól tőkésített bankokra vonatkozó szabályozói küszöbérték felett van” – mondta Jim Herbert alapító és Mike Roffler vezérigazgató közleményében.
Herbert a CNBC műsorvezetőjének, Jim Cramernek hétfőn azt is elmondta, hogy a bank a szokásos módon működik és nem látotta olyan sok betétes távozását. A Western Alliance közleményében azt írta, hogy „mérsékelt” kiáramlást tapasztal.
Eközben az SPDR S&P Regional Banking ETF 10%-ot veszített hétfőn a múlt heti 16%-os csökkenést követően.
Az ok az SVB
A banki részvények beszakadása azután következett be, hogy az SVB Financialból való kiáramló kivonások miatt a bank bezárásra kényszerült. Az egyik kulcskérdés az SVB biztosítatlan betéteinek magas aránya volt, mivel a bank ügyfeleinek többsége a hétvégi szabályozói lépések előtt nem kapta garantáltan vissza a pénzét.
Bár az SVB-nél szokatlanul magas volt a nem biztosított betétek aránya, vannak más közepes méretű bankok is, amelyeknél fennállhat a veszélye a nagy összegű kivonásoknak.
„Úgy véljük, hogy a kevésbé diverzifikált és nem biztosított betétbázissal rendelkező régiós bankokat is fenyegeti a betétmenekülés veszélye, de annyira, mint az SVB-t. Nekik is lesz idejük a nagykereskedelmi finanszírozási piacokat (például az FHLB-t) megcsapolni és a készpénzszintet emelni. Egy olyan törékeny környezetben, mint amilyenben most vagyunk, úgy gondoljuk, hogy a bankoknak óvatosnak kell lenniük a betéti kamatok emelésének esetleges negatív jelzőhatását illetően, hogy megtartsák a betéteket” – írta Keith Horowitz, a Citi elemzője az ügyfeleknek szóló jegyzetében.
Az SVB volt a legnagyobb amerikai bankcsőd 2008 óta, 212 milliárd dolláros eszközállományával. A First Republic nagyjából 213 milliárd dollárnyi eszközállományt jelentett december 31-én, az értékpapír-bejelentés szerint.
Bár a First Republic nem koncentrálódik annyira egy iparágra, mint az SVB a technológiával. A bank inkább a nagy összegű, nem biztosított betétekkel rendelkező vállalkozások és tehetős magánszemélyek számára nyújt szolgáltatást.
„Sajnos a SIVB összeomlásának egyik első következménye valószínűleg az lesz, hogy a kisebb, kevésbé változatos bankokból a nagyobb, változatosabb bankokba menekülnek a nem biztosított betétek” – mondta Chris Kotowski, az Oppenheimer elemzője az ügyfeleknek írt jegyzetében.
Forrás: cnbc.com
Képek forrása: shutterstuck