Új európai védelmi politika készül? Több pénz és több katona a frontvonalon
Az európai vezetők hétfőn Párizsban gyűltek össze, hogy megvitassák a kontinens védelmi stratégiáját és Ukrajna támogatását. A találkozót Emmanuel Macron francia elnök hívta össze, miután Donald Trump amerikai elnök Oroszországgal kezdett különbéketárgyalásokat Európa és Ukrajna részvétele nélkül.
A tárgyalások középpontjában az európai védelmi kiadások növelése és egy lehetséges békefenntartó misszió Ukrajnában állt. A résztvevők azonban nem jutottak közös álláspontra, mivel egyes országok támogatják a katonai jelenlét növelését, míg mások elutasítják ezt az ötletet.
Megosztottság a békefenntartók ügyében
A legnagyobb vita az Ukrajnába küldendő békefenntartó erőkkel kapcsolatosan bontakozott ki.
- Keir Starmer brit miniszterelnök nyitott lenne egy békefenntartó misszióra, de csak akkor, ha az Egyesült Államok biztonsági garanciát vállalna.
- Olaf Scholz német kancellár határozottan ellenezte a békefenntartók Ukrajnába küldését, mondván, hogy előbb egy érvényes békemegállapodásra van szükség.
- Giorgia Meloni olasz miniszterelnök is ellenezte a missziót, és hatékonyságát is megkérdőjelezte.
- Mette Frederiksen dán miniszterelnök ezzel szemben támogatná az ötletet, és sürgette az európai védelmi kiadások növelését.
A vita középpontjában az áll, hogy Európa hajlandó-e saját katonáit kockára tenni Ukrajna biztonságának garantálására. Egy békefenntartó misszió közvetlen konfliktusba sodorhatja Európát Oroszországgal, miközben a kontinens hadseregei már most is kimerültek az ukrán hadsereg támogatása miatt.
Védelmi kiadások: Több pénz a biztonságra?
A védelmi kiadások növelése viszont szélesebb körű támogatást élvezett.
- Scholz és Donald Tusk lengyel miniszterelnök közösen sürgette az EU szigorú költségvetési szabályainak enyhítését, hogy a tagállamok növelhessék védelmi kiadásaikat anélkül, hogy megsértenék az uniós deficitkorlátokat.
- Tusk szerint a védelmi kiadások ezentúl nem minősülnének túlzott költekezésnek, így az országok nem kerülnének költségvetési szankciók alá.
Ez a lépés jelentős változást jelentene az európai gazdaságpolitikában, és hosszú távon elősegíthetné az EU védelmi képességeinek fejlesztését.
Trump-Putyin különalku: Európa kimarad?
A Párizsi találkozót feszültté tette Donald Trump bejelentése, miszerint különbékét próbál kötni Oroszországgal, anélkül, hogy bevonná Európát vagy Ukrajnát.
- Oroszország elutasította a területi engedményeket, ami nehézzé teszi a megállapodás létrejöttét.
- Zelenszkij ukrán elnök határozottan ellenezte a tárgyalásokat, mondván, hogy Ukrajna sorsáról nem dönthetnek nélküle.
- A tárgyalások kedden kezdődnek Szaúd-Arábiában, ahol amerikai és orosz vezetők találkoznak.
A tárgyalás a legmagasabb szintű amerikai-orosz találkozó évek óta, és potenciálisan jelentős hatással lehet az ukrajnai háború jövőjére.
Mi várható a következő napokban?
- Az Egyesült Államok és Oroszország tárgyalásai Szaúd-Arábiában folytatódnak, de kérdéses, hogy milyen megállapodás születhet.
- Európának el kell döntenie, hogy önállóbb védelmi stratégiát alakít-e ki, vagy továbbra is az USA védelmi garanciájára támaszkodik.
- A védelmi kiadások növeléséről szóló vita folytatódik az EU-n belül, különösen a szigorú költségvetési szabályok lazításával kapcsolatban.
- Az Ukrajnába küldendő békefenntartók kérdése továbbra is megosztja Európát, és egyelőre nincs egyértelmű döntés arról, hogy milyen lépések következnek.
- A következő napok kritikusak lehetnek Európa biztonságpolitikája szempontjából, és meghatározhatják a kontinens jövőbeli szerepét a geopolitikában.