2025 január 23

Rekord összegű bírságot kapott a Meta

A Meta rekordösszegű, 1,2 milliárd eurós bírságot kapott a vezető európai uniós adatvédelmi szabályozó hatóságtól a felhasználói adatok kezelése miatt. Az elektronikai vállalat öt hónapot kapott arra, hogy felfüggessze a felhasználók adatainak továbbítását az Egyesült Államokba.

Új rekord

Az ír adatvédelmi biztos (DPC) által kiszabott bírságra azután került sor, hogy a Meta egy 2020-as uniós bírósági ítélet után is folytatta az adattovábbítást, amely érvénytelenítette az EU és az Egyesült Államok közötti adattovábbítási paktumot. A büntetés felülmúlja a korábbi rekordot, a Luxemburg által az Amazon.com Inc számára 2021-ben kiszabott 746 millió eurós uniós adatvédelmi bírságot.

A harc arról, hogy a Facebook hol tárolja az adatait, egy évtizeddel ezelőtt kezdődött. Max Schrems osztrák adatvédelmi aktivista az amerikai szaglászás kockázata miatt jogi kifogást emelt az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség volt munkatársa, Edward Snowden által tett felfedezések fényében.

A Meta közleményben közölte, hogy fellebbezni fog az ítélet ellen, beleértve az „indokolatlan és szükségtelen bírságot, amely „veszélyes precedenst teremt számtalan más vállalat számára”. A felfüggesztő végzések felfüggesztését is kérni fogja a bíróságon keresztül.

Határok

A közösségi médiaóriás megismételte, hogy arra számít, hogy az uniós polgárok személyes adatainak az Egyesült Államokba történő biztonságos továbbítását megkönnyítő új paktumot teljes mértékben végrehajtják, mielőtt fel kell függesztenie az adattovábbítást.

„A határokon átnyúló adattovábbítás képessége nélkül az internetet, a nemzeti és regionális egységekre való szétszakadás veszélye fenyegeti” – mondta Meta.

A DPC márciusban azt mondta, hogy az EU és az Egyesült Államok tisztviselői reményei szerint, az új adatvédelmi keretrendszer – amelyről Brüsszel és Washington 2022 márciusában állapodott meg – júliusra elkészül.

Forrás: reuters.com

Képek forrása: shutterstock