2025 január 10

Megélhetési krízis – drága ételek a konyhaasztalon

Az egész világot érintő probléma az élelmiszerárak tartós és fájdalmas drágulása. Bár a globális piacokon a gabonafélék, a növényi olaj, a tejtermékek és más mezőgazdasági áruk ára folyamatos visszaesést mutatott a rekordmagasságokból, rejtélyes módon viszont a megkönnyebbülés még nem jutott el az utcai árusok és a családok mindennapjaiba. A megélhetési krízis már jóval az orosz-ukrán háború kirobbanása előtt is komoly fenyegetést jelentett. Az élelmiszerárak már ekkor is az egekben jártak. Amikor viszont Oroszország tavaly februárban megtámadta Ukrajnát, ezzel megzavarva a gabona- és műtrágyakereskedelmet, az az eddigieknél is jobban megemelte az árakat. Globális szinten ez az ársokk rég véget ért. Az Egyesült Nemzetek Szervezete szerint az élelmiszerárak zsinórban 12 hónapon keresztül csökkentek, viszont az asztalra kerülő élelmiszerek tovább drágultak. Az embereknek pedig nincs más választása, mint megfizetni ezeket a horribilis összegeket, tovább fűtve a fájdalmasan magas inflációt. A probléma jelen van a világ minden részén, az Egyesült Államoktól kezdve, Európán át, egészen a fejlődő országokig.

(www.shutterstock.com)

Franciaország válasza a dráguló élelmiszerárakra

Bruno Le Maire, Franciaország gazdasági és pénzügyekért, valamint ipari és digitális szuverenitásért felelős minisztere szerdán arról számolt be, hogy a jövő hét folyamán találkozni fog a kiskereskedőkkel és a beszállítókkal, hogy megvitassák a folyamatosan emelkedő élelmiszerárak megállításának módjait. Bruno Le Maire célja, hogy az ország helyzetét szeptemberre stabilizálni tudja. 

Kritikus helyzetben Ausztrália

Ausztráliában az élelmiszerek költségei éves szinten 8 százalékot emelkedtek, de nem az élelmiszer szektor az egyetlen, ahol emelkedést tapasztalhatunk. Minden drágult. A villanyszámlák, amelyek már átlagosan 30 százalékot emelkedtek, júliusban ismét növekedni fognak. Bár a szakértők úgy vélik, hogy az infláció már tetőzött, a hatása egy ideig még velünk marad. Az élelmiszerboltokban elköltött pénzösszegek pedig rendszeresen emlékeztetnek minket a borzasztó áremelkedésekre.  

Forrás: voanews.com; reuters.com; theguardian.com

Címlapkép: Shutterstock