Litvánia beintett Oroszországnak – Elitrendőrök, tengerészgyalogosok a Balti-tengeren
Litvánia az első balti állam, amely levált az orosz villamosenergia-hálózatról. Az ország csatlakozik az európai rendszerhez, majd Észtország és Lettország következik.
Három évvel az Ukrajna elleni orosz támadás után Litvánia volt az első a három balti állam közül, amely reggel megszakította az oroszországi villamosenergia-kapcsolatát . „Lebontottuk a kapcsolatot” – nyilatkotta a Litgrid litván hálózatüzemeltető szóvivője. Észtország várhatóan hamarosan követi Litvániát. A végső tesztek függvényében a három ország vasárnap szinkronizálódik az Európai Unió (EU) elektromos hálózatával.
A litván energiaügyi minisztérium közölte, hogy vészhelyzeti terveket dolgozott ki néhány nagy energiafogyasztó, például gyárak áramkimaradása esetén történő ideiglenes lekapcsolására az alapvető ellátás fenntartása érdekében – lözölte hirügynökségi jelentésekre hivatkozva a spiegel.de politikai hírmagazin.
Évek óta tervezik az uniós hálózatra való átállást
Lettország , Litvánia és Észtország már egy ideje nem kap áramot Oroszországból. A már az 1950-es években kiépített hálózat a térség akkori szovjet köztársaságait kötötte össze, és továbbra is használatban volt. Az Oroszországtól elszakadás első tervei az ukrán Krím-félsziget orosz annektálása után születtek 2014-ben. A három balti ország döntése 2018-ban következett.
A közelmúltban a Balti-tengeren keresztül a szomszédos országokba vezető energia- és adatvezetékekben Oroszországnak tulajdonított károk felgyorsították az oroszországi villamosenergia-hálózati kapcsolat megszakítására irányuló erőfeszítéseket.
Tengerészgyalogosok, helikopterek, elitrendőrség
A három balti állam összesen 1,6 milliárd eurót, nagyrészt uniós forrást fektetett be ebbe a projektbe. Az Oroszországtól szétválasztás nagybanfügg függ a tenger alatti vezetékektől. Az EU számára az átállás azt jelenti, hogy az esetleg fennakadásokat is kezelnie kell.
„A Lengyelország és Litvánia közötti vonal abszolút kritikus” – nyilatkozta szombaton a lengyel PSE hálózatüzemeltető szóvivője. „Minden áron megvédjük őket mind Lengyelországban, mind a balti államokban. Már ott vannak a haditengerészet egységei, helikopterei és elitrendőrség képviselői a térségben.” A litván hadsereg gyakorlatokat kezdett az elektromos vezeték védelmére.
Február 9-én várhatóan Lettország, Litvánia és Észtország teljes mértékben szinkronizálódik az Európai Unió rendszerével. Ez a világ második legnagyobb szinkronizált hálózata Kína után. Törökország, Ukrajna és Moldova is része a rendszernek