2024 november 18

Lényegesen bizakodóbb a német minisztérium

Hónapok óta tartó gazdasági stagnálás után lát némi reményt a fellendülésre a német kormány pénteken publikált április havi gazdasági jelentésében.

„A legfrissebb gazdasági mutatók fordulatra utalnak” – áll a szövetségi gazdasági és klímavédelmi minisztérium havi jelentésében. A dokumentum megjegyzi, hogy az összkép ugyan még „vegyes”, de a legújabb adatok alapján „fokozatos gazdasági stabilizálódásra” lehet következtetni Németországban. „Az ipari termelés – különösen az energiaigényes ágazatokban – az év eleje óta érezhetően fellendült” – írja a dokumentum. „Az építőipari termelés pedig meredeken emelkedett az év eleje óta.” A kereskedelmi forgalom is kedvezően alakult, az ipar megrendelési azonban csökkenő tendenciát mutatnak, ami a rendelésállomány feléléséhez vezet – ismertette a távirati iroda.

Feldolgozóipari termelés

A feldolgozóipar termelése februárban 2,1 százalékkal nőtt az előző hónaphoz képest, ár-, naptár- és szezonális hatásoktól megtisztítva. Az ipari termelés 1,9 százalékkal nőtt a 2023 májusa óta tartó lejtmenet után. Az építőipar termelése 7,9 százalékkal nőtt a januári 2,9 százalékos emelkedést követően. „A vásárlóerő fokozatos stabilizálódása és a foglalkoztatás tartós növekedése ellenére a kiskereskedelmi ágazat mindeddig gyenge maradt” – állapította meg a minisztérium.

A kiskereskedelmi ágazatban a gépjárművek nélkül számolt, árral kiigazított eladások februárban jelentősen, 1,9 százalékkal csökkentek az előző hónaphoz képest, miután már az előző három hónapban is csökkentek. A kiskereskedelmi ágazat 2023 februárjához képest reálértéken 2,8 százalékos lemaradásban van. Összességében a magánfogyasztás tendencia-mutatói enyhén felfelé húzódnak, bár gyenge dinamikával.

Az év eleje óta jelentősen javult a hangulat az iparban és a fogyasztók körében, a külkereskedelemben is enyhe fellendülés tapasztalható. „Ennek ellenére a kockázatok magasak a továbbra is gyenge rendelésállomány, illetve a folyamatos geopolitikai bizonytalanságok miatt, különösen a közel-keleti fejlemények tükrében” – áll a havi jelentésben. Az ifo üzleti hangulatindexe szerint márciusban érezhetően javultak a vállalatok üzleti várakozásai, és az aktuális üzleti helyzet is javult.

Stabilizálódás jelei

A németországi magánháztartások körében a GfK hangulatindexe és a HDE fogyasztói hangulatindexe szintén a stabilizálódás jeleit mutatja az utóbbi időben. A vezető gazdaságkutató intézetek a német kormány számára készített legutóbbi közös előrejelzésükben az idei évre mindössze 0,1 százalékos mininövekedést jósolnak. A bruttó hazai termék 2025-ben várhatóan erősebb, 1,4 százalékos növekedést mutat majd.