Ki akarják vonni az EU-t a háborús tárgyalásokból?
A következő hét elején amerikai küldöttség érkezik Szaúd-Arábiába, hogy magas rangú orosz diplomatákkal tárgyaljon az ukrajnai háború lehetséges tűzszünetéről. A BBC információi szerint az amerikai delegációt Marco Rubio külügyminiszter vezeti, akit több magas rangú amerikai tisztviselő is elkísér.
A tárgyalások egyik legvitatottabb pontja, hogy az Európai Unió képviselői nem kaptak meghívást, miközben Ukrajnát elvileg bevonják a folyamatba, bár Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint ők sem kaptak hivatalos meghívót.
A nemzetközi diplomáciai közegben egyre nagyobb feszültséget kelt, hogy Európa nélkül zajlanak az egyeztetések. Franciaország már válságtanácskozásra hívta össze egyes európai vezetőket, hogy megvitassák a kialakult helyzetet.
Kik vesznek részt az amerikai küldöttségben?
A tárgyalásokon az Egyesült Államokat a következő magas rangú tisztviselők képviselik:
- Marco Rubio – amerikai külügyminiszter
- Mike Waltz – nemzetbiztonsági tanácsadó
- Steve Witkoff – közel-keleti különmegbízott
- Keith Kellogg – ukrajnai és orosz különmegbízott
Rubio a tárgyalások előtt telefonon egyeztetett Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel, akinek kijelentette, hogy Donald Trump elkötelezett az ukrajnai konfliktus diplomáciai megoldása mellett.
A tárgyalások ténye új fejezetet nyithat az orosz-amerikai kapcsolatokban, ugyanakkor Európa teljes kizárása a folyamatból komoly politikai feszültségeket generálhat.
Franciaország és az EU reakciója: Európa kikerül a háborús tárgyalásokból?
A hírek szerint a francia kormány válságtanácskozást hívott össze hétfőre, hogy az európai vezetők egy részével megvitassák a helyzetet. Az uniós vezetők egy része szerint Washington ezzel azt demonstrálja, hogy Európa szerepe csökken a geopolitikai döntéshozatalban.
Radosław Sikorski lengyel külügyminiszter szerint az amerikai tárgyalók bizalmas információkat osztottak meg egyes európai vezetőkkel, köztük vele is. Sikorski szerint az amerikai taktika „unortodox”, és nem kívánta megosztani annak részleteit a nyilvánossággal.
Az Európai Unió egyre nehezebb helyzetben találja magát, mivel a háború közvetlenül érinti a kontinens stabilitását, mégis kihagyják a kulcsfontosságú döntésekből.
Rubio Izraelben: Egy másik fronton is feszült a helyzet
Az amerikai külügyminiszter vasárnap Izraelbe látogatott, ahol találkozott Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel. A sajtótájékoztatón ugyan nem beszélt Ukrajnáról, de megerősítette, hogy az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett a közel-keleti stabilitás mellett.
Rubio kijelentette, hogy:
- Irán nem szerezhet atomfegyvert,
- a Hamászt teljesen fel kell számolni,
- Libanon kormányának pedig meg kell szüntetnie a Hezbollah befolyását.
Ezek az állítások arra utalnak, hogy az Egyesült Államok párhuzamosan több fronton is aktívan beavatkozik a globális konfliktusokba, ami növeli a világpolitikai feszültséget.
Mi várható a következő napokban?
A tárgyalások kimenetele még bizonytalan, de az alábbiakban néhány lehetséges forgatókönyv következik:
- Ha sikerül megállapodásra jutni, az orosz-amerikai béketárgyalások áttörést hozhatnak az ukrajnai háború lezárásában.
- Ha Ukrajna elutasítja a megállapodást, az tovább élezheti a feszültségeket Washington és Kijev között.
- Ha Európa továbbra is ki van zárva, az uniós vezetők új stratégiát dolgozhatnak ki Moszkva és Washington ellensúlyozására.
Mindenesetre a következő hét kritikus fontosságú lesz a háború és a világpolitikai viszonyok alakulása szempontjából.