Így feszül most egymásnak a kisbefektetői réteg és a Wall Street
Az elmúlt évek jellemzően a kisbefektetők térhódításáról szóltak. Habár egyenként nem képesek olyan mennyiségű tőkét megmozgatni, mint a nagyobb piaci szereplők, de összefogva rendkívül erősek. Számos kereskedési platform előretörésével, új lendületet kapott a már évtizedek óta gyorsuló folyamat. Az internet segítségével, bárki és bárhonnan kereskedhet, már különösebb jutalék kötelezettség nélkül. 2021 egyértelműen bebizonyította, hogy az összehangolt retail réteg, képes lehet a csodára. De valójában milyen csodáról beszélünk, és egyáltalán nevezhetjük-e annak?
Mém-részvények és Reddit
A cikk aktualitását az adja, hogy a hónapok óta pumpált GameStop mellett, már a világ legnagyobb mozihálózatát is kiszemelték maguknak a kisbefektetők. Mielőtt azonban belemennénk a jelenlegi tényekbe, érdemes felülvizsgálni a mögöttes folyamatokat. Egyre több olyan céget néz ki magának a retail, amely számukra rendkívül népszerű, viszont gazdasági okokból a nagyobb alapkezelők shortolják. Az ellentmondásból adódóan, az árfolyam felpumpálásával a pozíciójuk zárására kényszeríthetik a shortban lévőket. Mindez nem jelenti azt, hogy alapjaiban rengeti meg a Wall Street-et, viszont valós kockázatot hordoznak magukban már a mém-részvények.
A különböző közösségi média platformok elterjedésével, elképesztően hatékonnyá vált a tömegkommunikáció. Így lehetséges az, hogy a kisbefektetők a Reddit üzenőfalának segítségével, összehangolt akciókat tervezzenek a szívüknek kedves cégek érdekében. A bizalom elképesztően magasfokú a köreikben, így legtöbbször a gátat csak a rendelkezésükre álló pénzmennyiség szabhat. A különböző pumpokat megelőzően, a WallStreetBets Reddit fórum nyújt tippeket. De mégis mi tartja ennyire össze ezt a közösséget?
Lúdas Matyi esete Döbrögivel
Évszázadok óta jelenlévő feszültség húzódik meg a nagytőke és a kisemberek között. Így lehet, hogy a nép hősének tartott Lúdas Matyi bosszút áll a gazdag Döbrögin, vagy Robin Hood a vagyonosak pénzét lopja el, majd osztja szét a szegények között. A nép a gyermekét a saját hősének tekinti, és ez a pszichológiai lenyomat képeződik le a piacokon is.
A szimbolika nem véletlen olyan vállalatoknál sem, mint például a Robinhood kereskedési platform esetében. Alapvetően kisbefektetőkre specializálódott a vállalat, mivel rendszerén keresztül jutalékmentesen adják és vehetik az értékpapírokat. Ha bárkiben felmerülne a kérdés, hogy ez miért éri meg az éppen tőzsdére készülő cégnek, a válasz az egészen magas spread-ben keresendő. Hasonlóképp van ez az eToro esetében is, azonban ott már a Reddit-es közösségi faktor is megjelenik. Ezen cég esetében már majdhogynem a piac manipulálásáról is beszélhetünk, mivel a kisbefektetők olyan kereskedőket követhetnek, akik éppen busás hozamokat hoznak össze és el is árulják, hogy mivel.
Hárombetűs varázsigék: BTC; GME; AMC
Sokan a bolondok aranyaként, míg mások az új aranyként aposztrofálják a kriptovaluták királyát, a Bitcoint. Idén elképesztő változáson ment keresztül az árfolyam, volt 65 ezer dolláros csúcs, és nem rég 54 százalékos zuhanás is. A kisbefektetők előszeretettel kereskednek a kriptopiacon, mivel a rendkívül sokáig bika dominanciát mutató piac kockázatmentesnek tűnt. A már említett beszakadásnak köszönhetően, a Bybt.com 700.000 felhasználó számláját szüntette be. Ebbe bizony beleremegtek a kiskereskedők.
Talán 2021 januárjában volt az első olyan pillanat, amikor a Wall Street végleg a kisbefektetőkre szegezte tekintetét. Amennyiben összevetjük az S&P 500-as index, és a mém-részvényeknek számító GameStop és AMC idei teljesítményét, akkor elképesztő különbségeket láthatunk. Habár elsőre az összehasonlítás is nevetségesnek tűnhet, érdemes azonban hátrébb lépve vizsgálni a nagy képet.
Csak ezen a héten már 37 százalékot emelkedtek a GameStop részvényei. A forgalom is jócskán átlag felettinek mondható, így a papírok tovább emelkedhetnek. Az RSI indexét azonban csak most lépte át, így aki korábban short pozícióban volt, az jó eséllyel már feladta azt. Más kérdés, hogy itt a lehetőség az újabb shortokra. Csak szerdán 15 százalékot ment a GME, így izgatottan várják a kereskedők a hét hajráját.
A minap az AMC egyik főbb részvényese, a Wanda Group megvált minden maradék részvényétől a mozihálózatban. Ennek hatására csak még jobban kilőtt az árfolyam, így elképesztő, 60 százalékos rally-ról beszélhetünk csak ezen a héten.
Jól jellemzi a helyzetet, hogy a Bloomberg már külön kezel 37 részvényt, amelyet a mém kategóriába helyeztek. Ezen vállalatok papírjainak átlaghozama szerdán meghaladta a 7%-ot, amely március óta a legmagasabb érték volt. A kérdés továbbra is az, hogy a kisbefektetőknek mennyi pénzük van még a pozícióik fenntartására, vagy akár újabb lendületet vesz-e a folyamat. Az biztos, hogy rendkívül izgalmas eseményeknek vagyunk szemtanúi, amelyet a “miértek” megértése nélkül nem tudunk ép ésszel lekövetni.