Rendkívüli Hírek:

2024 szeptember 19

Hova tegyük a pénzünket válságkor? – A legnagyobb segít!

A BlackRock a világ egyik legnagyobb befektetési társasága, 2022-ben 10 billió dollárnyi vagyont kezel. Több, mint 100 országban vannak ügyfelei, tevékenysége pedig a befektetések teljes világára kiterjed.

„Az új makrorendszer már kialakulóban van. Úgy gondoljuk, hogy ez egy megváltoztatott, dinamikus stratégiát igényel, amely a piaci kockázatvállalási hajlandóságról alkotott nézeteken és a makrogazdasági károk beárazódásán alapul” – mondja a BlackRock Jean Boivin által vezetett befektetési intézetének csapata.

A BlackRock véleménye a gazdaságról

Először is foglalkozzunk gyorsan azzal, hogy a BlackRock – az optimistább Federal Reserve-megfigyelőkkel ellentétben – miért gondolja úgy, hogy az amerikai jegybank a közeljövőben nem sok segítséget fog nyújtani a befektetőknek.

Lényegében azért, mert a magasabb kamatlábak, amelyekkel a központi bankok a több évtizedes áremelkedés ellen küzdenek, nem tudják megoldani a korlátozott termelési kapacitás okozta inflációs kínálati problémákat.

„Ez azt jelenti, hogy a központi bankok csak úgy tudják az inflációt a célszintre csökkenteni, ha eléggé megemelik a kamatlábakat ahhoz, hogy a keresletet lenyomják arra a szintre, amelyet a gazdaság kényelmesen el tud viselni. Ez jóval a Covid előtti növekedési trend alatt van. Úgy tűnik, a központi bankok elszántak arra, hogy ‘bármit megtegyenek’ az infláció elleni küzdelem érdekében, így véleményünk szerint a recesszió előre látható” – véli a BlackRock.

A részvények még mindig nem tükrözik teljes mértékben a bekövetkező károkat, ezért a BlackRock alulsúlyoz. A befektetőknek pedig a következőket javasolják.

A javaslatok

Először is fontos folyamatosan újraértékelni és figyelni, hogy a központi bankok által okozott gazdasági károkat mennyire árazza be a piac. Legyünk tudatában annak, hogy a kamatlábakra érzékeny ágazatokban, például a lakásépítésben, egyre több a probléma; a fogyasztói megtakarítások kimerülnek; miközben a vezérigazgatók bizalma romlik, ami a beruházások csökkenéséhez vezet. Európában az energiaválság szedi az áldozatait.

A befektetési következmények: „Mi taktikusan „underweight”-ként tekintünk a fejlett piaci részvényekre, mivel nem árazzák be az előttünk álló recessziót” – mondja a BlackRock. Az egészségügyi szektor azonban, még mindig egy vonzó lehetőség.

Ezután a befektetőknek „újra fontolóra kell venniük a kötvényeket„. Mint a befektetők tudják, a hozamok most sokkal vonzóbbak, mint hosszú évek óta bármikor.

„Véleményünk szerint a befektetési besorolású hitelek szénája jól megy. Úgy gondoljuk, hogy a recesszió közepette is megállják a helyüket, mivel a vállalatok megerősítették mérlegüket azáltal, hogy alacsonyabb hozamok mellett refinanszírozták az adósságaikat. Az jelzálogfedezetű értékpapírok szintén diverzifikált jövedelemszerepet játszhatnak.” – emeli ki a BlackRock.

A hosszú lejáratú állampapírokkal azonban óvatosan kell bánni, mivel a múltban megszokottól eltérően ezek nem biztos, hogy megvédik a portfóliót a recessziótól.

Forrás: marketwatch.com, BlackRock

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!