Rakétaháború – Titokban kaphat Moszkvát is elérni képes ATACMS-okat Ukrajna?
Ukrajna 2021 óta kér nagy hatótávolságú ATACMS rakétákat az Amerikai Egyesült Államoktól, és a Fehér Ház következetesen ellenállt, legalábbis nyilvánosan. Most azonban fordulat jöhet.
A Joint Chiefs elnöke, CQ Brown tábornok azt nyilatkoztata újságíróknak, hogy „az eszkaláció kockázata nem olyan magas, mint korábban idézte a defense one portál.
Háború – Vörös vonal
A 2022 szeptemberi orosz nyilatkozatok azt mutatták, hogy ilyen fegyverek Ukrajnának történő biztosítása átlép egy „ vörös vonalat ”, mert hatótávolságuk lehetővé tenné, hogy Ukrajna célba vegye Moszkvát.
A magas rangú katonai tisztviselők a háttérről beszélve kifejezetten az úgynevezett egzisztenciális kockázattal kapcsolatos orosz katonai doktrínára hívták fel a figyelmet , mondván, hogy Ukrajnának ilyen fegyverek megadása nukleáris válaszra kényszerítheti Oroszországot, vagy egy NATO-partner megtámadására ösztönözheti az oroszokat.
Az ősz óta a jelentések azt sugallják, hogy az Amerikai Egyesült Államok változtatott a számításain, és kevés számú nagy hatótávolságú rakétát küldhet titokban.
A Biden-adminisztráció igyekezett elkerülni, hogy megerősítse vagy cáfolja hírt.
Brown tábornok azonban lehetségesnek tartotta, hogy módosítsák az ATACMS küldésének kockázatára vonatkozóálláspotjukat.
Ukrajna_- Távol a frontvonaltól is
Néhány republikánus törvényhozó is szorgalmazza az USA-t, hogy küldje el a rakétákat. Ez lehetővé tenné az ukránok számára, hogy orosz pozíciókat tartsanak a veszélyben. Beleértve a Krím-félszigetet is, távol a frontvonaltól, beleértve Nyugat-Ukrajnát is. Ez megnehezítené Oroszország előretörését. Csapást mérhetnének az ország keleti részén lévő legmegerősítettebb orosz állásokra is, gyakorlatilag bárhonnan az országból. Ez azt is megnehezítené, hogy Oroszország több területet foglaljon el.