2024 november 12

Háború réme – Tényleg félnünk kell Észak-Koreától?

Észak-Korea új interkontinentális fegyverrel büszkélkedhet, és nem sokkal az amerikai választások előtt több rakétát is tesztelt.

Két szakértő elmagyarázza, milyen célokat követ Kim Dzsong Un rezsimje. A videónak , amelyet a KCNA észak-koreai állami hírügynökség terjesztett, nyilvánvalóan az volt a célja, hogy lenyűgözze anyilvánoságot. A levegőből egy sötétszürke szörnyeteg látszik a földön. A kamera megkerüli az objektumot, amelyről kiderül, hogy egy rakétakilövő állvány. Mellettük fehér öltönyös emberek, akik játékfigurának tűnnek. Hirtelen ütközés hallatszik, és vakító fény villog a képernyőn. Most a felvételek dobütésekkel kísérve azt mutatják be, hogyan száll fel a „rendkívül erős” fegyver. Ez egy Hwasong-19, magyarázza a KCNA – és a „világ legerősebb stratégiai rakétájáról” beszél.

A látványosság valószínűleg a főváros Phenjan közelében zajlott, öt nappal az amerikai elnökválasztás előtt. Egy éven belül ez a második észak-koreai interkontinentális ballisztikus rakétakísérlet. Kim Dzsong Un  valószínűleg tudatosan választotta meg az időzítést. A dolgot azonban nem hagyta annyiban: néhány órával az Egyesült Államokban a szavazóhelyiségek megnyitása előtt Észak-Korea újabb rakétákat lőtt ki a nyílt tenger felé – ezúttal azonban rövid hatótávolságú rakétákat.

Kim igazán az új Hwasong-19-el hívhatta magára a legtöbb figyelmet. Becslések szerint  legalább 28 méter hosszú lehet, valamivel nagyobb, mint a 2023 decemberében tesztelt Hwasong-18. Ráadásul az új modell láthatóan erősebb is. A japán kormány jelentése szerint a Hwasong-19 86 percig volt a levegőben, és ballisztikus pályáján 7000 kilométeres magasságig emelkedett. Ez azt jelenti, hogy néhány perccel tovább, és időnként néhány száz méterrel magasabban repült, mint a régebbi verzió. Mindkét rakéta az indítóponttól mintegy 1000 kilométerre a nyílt tengerbe csapódott.

Észak-Korea – szilárd tüzelésű rakéták?

Az a tény, hogy Észak-Korea a „világ legerősebb stratégiai rakétájáról” beszél, propaganda – mondja Markus Schiller rakétaszakértő, a müncheni Bundeswehr Egyetem oktatója. Más autoriter államokhoz hasonlóan Észak-Korea is arról ismert, hogy eltúlozza katonai képességeit. „Még mindig homályos, hogy pontosan mit jelenthet a „világ legerősebb rakétája” megjelölés.”

Mégha a retorika nagyobb veszélyt is sugall, a Dél-Korea és az Egyesült Államok fenyegetettségi helyzete valószínűleg nem fog tovább romlani, mondja Schiller. 2017 novembere óta, amikor Észak-Korea bemutatta a Hwasong-15-öt, azt feltételezik, hogy az észak-koreai interkontinentális ballisztikus rakéták elérhetik az amerikai szárazföldet. A számítások szerint a Hwasong-15 több mint 10.000 kilométert repülhetett. A 2022-ben tesztelt Hwasong-17 modell hatótávolsága elméletileg több mint 12.000 kilométer lett volna.

Ez a két interkontinentális ballisztikus rakéta továbbra is folyékony üzemanyaggal működött, míg Észak-Korea a Hwasong-18-ban és az új Hwasong-19-ben szilárd tüzelőanyag-meghajtást telepített. A fiatalabb modell azonban valószínűleg három helyett négy szilárd tüzelőanyag-fokozattal rendelkezik – ezt jelzik a rakétáról készült fotók – mondja Schiller.

A szilárd rakétamotorok elvileg robusztusabbak, mint a folyékony hajtóművek, mivel az égéstér és a hajtómű együtt van elhelyezve, és egy viszonylag vastag héj védi. Schiller szerint még a szilárd tüzelőanyagú rakéták, például a Hwasong-19-es, sok tonnás tömegű szállítása is kevésbé kockázatos. „Ha mozgékony akar maradni a rakétáival, akkor a szilárd tüzelésű rakétákra hagyatkozzon.”

A Hwasong-19, több robbanófejet is hordozhat

Észak-Koreának számítania kell arra, hogy nem lesz felsőbbrendű a levegőben, ha háború folyik Dél-Korea vagy az USA ellen dél-koreai és japán katonai bázisaival – magyarázza Fabian Hinz. Rakétaszakértő a londoni Nemzetközi Stratégiai Tanulmányok Intézete berlini irodájában. „Az eget dél-koreai és amerikai vadászrepülőgépek irányítják, amelyek gyorsan azonosítják és beavatják a célpontokat. A szilárd tüzelésű rakétákkal, amelyek kevesebb előkészítést igényelnek az indításhoz, Észak-Korea rugalmasabban jár el.

Markus Schiller felhívja a figyelmet arra, hogy a további szilárd színpad később meggyulladhat. Ez a rövid távú manőver megnehezítheti a rakétavédelmet az ellenség számára. Az is elképzelhető, hogy a Hwasong-19 a kiegészítő fokozatnak köszönhetően kicsit messzebbre repülhet, mint a régebbi modell. Alternatív megoldásként az új modell több robbanófejet – köztük nukleáris fegyvereket is – szállíthatna, amelyek hatótávolsága hasonló elődjéhez. „Több, egymástól függetlenül célozható visszatérő jármű” – röviden Mirv – a ballisztikus rakétákhoz használt több robbanófej neve – foglalta össze a spiegel.de portál.

Folyékony hajtóművek helyett szilárd, a Mirv számára alkalmas interkontinentális ballisztikus rakéták – az olyan nagy nukleáris hatalmak, mint az USA és Kína már régóta támaszkodnak erre – mondja Fabian Hinz. „Az olyan fejlesztésekkel, mint a Hwasong-19, Észak-Korea megmutatja, hogy a nagyfiúkkal akar játszani.”

Az AP amerikai hírügynökség egy héttel ezelőtti Hwasong-19 tesztje után többek között dél-koreai szakértőkre hivatkozva azt írta, hogy Észak-Korea talán még nem tudja biztosítani, hogy rakétáinak robbanófejei kibírják a visszatéréskor fellépő hőt. a légkörbe. A német rakétaszakértők, Hinz és Schiller feltételezik, hogy Észak-Korea már rég megoldotta ezt a problémát.