Tovább eszkalálódik a helyzet Izraelben
Ahogy arról már korábban beszámoltunk, múlthéten rakétatámadások sora érte Izraelt. A támadó fél a Hamász palesztin terrorszervezet volt, amelynek központjait súlyos ellencsapások érték. Már múlthéten, azonnal megérezte a tőzsde is a zavargásokat. A konfliktus azóta csak tovább eszkalálódott, és a piacokra ez le is sújtott.
Medve dominancia
A Tel Aviv Stock Exchange (TASE) nagyjából 10 nap leforgása alatt 12 százalékos esést mutatott be. Egy héttel ezelőtt, még éppen csúcsai közeléből fordult akkor le az index. Az okok egyértelműek. Egyrészt meghatározza a befektetői pesszimizmust a közel-keleti konfliktus. Másrészt a világpiaci hangulat is inkább negatív irányba tendál. A TASE indexe már jóideje a mozgóátlagai felett teljesített, így várható volt egy korrekció a piacon. Ennek legfőbb indikátora azonban, egyértelműen biztonságpolitikai kontextusúak. Május hatodikai tüntetések hatására, egyből negatív irányba fordult a tőzsde is.
Mi történt az elmúlt héten?
Az egy héttel ezelőtti támadásokat jól hatástalanította a Vaskupola, Izrael légvédelmi rendszere. Az ellencsapások már súlyosabbak voltak. A konfliktus pedig nem látszik alábbhagyni. Izrael legfőbb nemzetközi szövetségese, az USA gőzerővel lobbizott mellettük az ENSZ Biztonsági Tanácsában. Azonban a folyamatban fordulópontnak számított a Gázában található, Associated Press egyik irodájának az izraeli megtámadása. Az ügyben ki is fejtette nemtetszését Joe Biden amerikai elnök, aki közvetítő félként lépett elő a konfliktusban. Palesztina elnökével és Izrael miniszterelnökével is egyeztetett telefonon a demokrata elnök.
Hogyan tovább?
A konfliktus további eszkalálódásától sokan tartanak. Amíg Izrael mögött egyértelműen áll továbbra is amerikai támogatás, addig a Hamász erőit többek között Irán is segítheti. Egyébként az USA és Irán között más fronton is meghúzódik érdekellentét. Ez egészen pontosan a teheráni központú nukleáris alkunak a megszegése.
Habár egyelőre nem világos, hogy beszélhetünk-e háborús helyzetről a Közel-Keleten, az biztos, hogy nagy a feszültség. A tőzsdei nyugalom akkor állhat vissza, ha az USA eredményesen tud békésebb hangulatot kelteni a felek között. Ehhez azonban Izraelnek is lejjebb kell adnia igényeiből, amely hátráltathatja az esélyeket.