2025 január 22

Tajvan – Az egész világot érintő kérdés

Kína már megmutatta katonai erejét, hiszen Nancy Pelosi látogatása óta folyamatosan gyakorlatokat tartanak Tajvan körül, és a szigetország bekerítését szimulálják. Tajvan is elkezdte fejleszteni katonai erejét, és az Egyesült Államok is már jelezte, hogy egy konfliktus esetén segítene megvédeni az ország szuverenitását. A hetekben azonban felmerült a digitális szőnyegbombázás esélye is. Audrey Tang tajvani digitális miniszter bejelentette, hogy fel akarják gyorsítani a terveket, hogy a sziget ellenállóbbá váljon a kommunikációs meghibásodásokkal és a digitális infrastruktúrája elleni közvetlen támadásokkal szemben. Azt szeretnék elérni, hogy a sziget a jövő év végéig képes legyen kezelni a kommunikációs rendszerek összeomlását egy vészhelyzet esetén.

Van esélye Tajvannak Kína ellen?

Egy szakértő szerint, – aki Kína haderejével és az Ázsia-csendes-óceáni térség biztonságával foglalkozik – Tajvan esélyei, hogy megvédjék magukat egy esetleges kínai inváziótól, nem attól függnek majd, hogy a sziget képes-e leküzdeni Peking nyomását. A kérdés az, hogy képes-e addig fenntartani a kínai csapatokat, amíg az amerikai segítség megérkezik. A helyzetet sokszor hasonlítják az orosz-ukrán háborúhoz, ahol az ukránok az eddigi sikereket nagyban a nyugati fegyverszállításoknak köszönhetik. A közelgő ukrán ellentámadás sikere is szinte teljes mértékben a nyugati segítségen áll vagy bukik.

Lehet még béke az Egyesült Államok és Kína között?

Li Csangfu kínai védelmi miniszter a vasárnapi beszédében elmondta, hogy Kína tisztában van vele, hogy az USA-val való konfliktus „elviselhetetlen katasztrófa” lenne az egész világ számára. Láthattuk, hogy az orosz-ukrán konfliktus milyen hatással van a környező gazdaságokra. Európának milyen változásokon kellett átesni, és milyen nehezen tudott megküzdeni az energiaválsággal is. Tajvan kérdése azonban ennél is súlyosabb, hiszen a világ két legnagyobb gazdasága feszülne egymásnak. Li Csangfu szerint ez miatt országa a párbeszédre törekszik, és hisznek abban, hogy a két rendszer, – amely sok tekintetben különbözik egymástól – képes lehet az együttműködésre. Azonban hallottuk már Kínától azt is, hogy akár harcba is szállnának Tajvan megszerzéséért. Ez a forgatókönyv azonban nagyon veszélyes következményekkel járna.

Forrás: bloomberg.com; businessinsider.com; portfolio.hu

Címlapkép: Shutterstock