2025 január 10

Kínai lakosok százmilliói kapták már el a fertőzést

Nagy veszély leselkedhet az országra, hiszen január 22-én megkezdődött az ünneplés. A kínai újév vagy holdújév a világ népességének egynegyede számára az év legnagyobb ünnepe. Nemcsak Kínában, hanem Kelet-Ázsia más országaiban is ünneplik. Sokan az miatt aggódnak, hogy az ünneplés további hullámokat indíthat el. Wu Zunyou, a China’s Center for Disease Control and Prevention vezető epidemiológusa szerint azonban Kína lakosságának már 80 százaléka elkapta a koronavírus fertőzést. Egy olyan országban, ahol 1,4 milliárd ember él egy ilyen magas fertőzöttségi arány rémisztően hangzik. Állítása azon aggodalmak közepette hangzott el, hogy a holdújévi ünnepi időszak körül zajló utazási őrület elterjesztheti a vírust vidékre, ami a fertőzések második hullámát okozhatja. Wu szerint ez a forgatókönyv valószínűtlen, mivel nagyon sok ember már megfertőződött.

Az enyhítés komoly lépés volt Kínának. Ha visszatekintünk az elmúlt évekre emlékezhetünk rá, hogy az ország vezetősége milyen komolyan vette a vírus terjedését. Más országokkal ellenétben szinte végig kitartottak a zéró-covid politikájuk mellett. Ennek köszönhetően sok hónapon keresztül az egyik legalacsonyabb fertőzöttségi és halálozási számmal büszkélkedhettek. Mostanra már kiderült, hogy kényszerből tartották meg a szigorú korlátozásokat, hiszen az egészségügy nem volt felkészülve egy nyitásra. Ezt abból is láthattuk, hogy a tavalyi év végén bevezetett változtatások milyen káoszhoz vezettek az országban. Az eddig büszkén prezentált alacsony számok helyét a titkolózás vette át. Mostanra viszont Wu szerint az emberek 80 százaléka már átesett a betegségen. „A következő két-három hónapban nagyon alacsony a valószínűsége egy újabb országos szintű kitörésnek,” fejtette ki véleményét Wu.

A holdújév ünneplése alatt radikálisan megugrik majd az utazások száma

Kína Közlekedési Minisztériumának becslése szerint több, mint 2 milliárd utazásra kerül sor a 40 napos ünneplési szezonban, amikor az emberek országszerte visszatérnek szülővárosukba, hogy a járvány kezdete óta most először vehessenek részt családi összejöveteleken belföldi utazási korlátozások nélkül. Már az első napon 26 millió utazást rögzítettek, amely a 2022-es számokhoz viszonyítva 50,8 százalékos emelkedést jelent, azonban csak fele az utazók 2019-es számának ezen a napon.

A világ nem hisz Kínának – a számok nem tükrözik a valóságot

Ahogy arról már beszámoltunk, a korlátozások feloldása után Kína megtagadta a napi adatok szolgáltatását. Kína központi Honan tartománya az egyetlen tartomány, amely részleteket közölt a fertőzések arányáról. A Pekingi Egyetemen végzet kutatások szerint a járvány az ország nagy részén már tetőzött, körülbelül 13 nappal azután, hogy Kína elkezdte enyhíteni a covid korlátozásait. December végére a fertőzések az ország teljes területén elérték a csúcsot. A kínai egészségügyi hatóságok hasonló állításokat tettek. Csütörtökön jelezték, hogy a láz-és covid kórházi kezelések száma csökkent a december végén és január elején tapasztalt értékekről. A jelentésekben azt is olvashattuk, hogy a kínai kórházakban közel 60 ezer ember halt meg covid miatt december 8. és január 13. között. Mike Ryan, az Egészségügyi Világszervezet vészhelyzetekért felelős ügyvezető igazgatója szerint a Kína által kiadott számok alulreprezentálják a betegség valódi hatását.

A kínai gazdaság hatása

Rengeteg ország sorsa függ a kínai gazdaságtól, ezért sokan bíznak benne, hogy a legrosszabb már hátravan. A világ második legnagyobb gazdasága az elmúlt években harcolt a nagy techcégekkel, az építőiparral és most a járvánnyal. Ezen a héten beszámoltak arról is, hogy az éves GDP-növekedés 3-ra lassult 2022-ben, ami az 1970-es évek közepe óta a második legrosszabb eredmény. A rengeteg megpróbáltatás és leállás miatt ez várható volt. Ausztrália és a szomszédos országok gazdaságára is nagy nyomást helyez ez az adta. Az ausztrál pénzügyminiszter, Jim Chalmers Kína lassulását Ausztrália egyik legnagyobb gazdasági kihívásának nyilvánította a 2023-as évre.

Forrás: edition.cnn.com; theguardian.com