2024 december 22

Így teljesít a cég a TikTok mögött

Alig kezdődött el a 2020-as labdarúgó Európa-bajnokság, máris sokan felkapták a fejüket a sportrendezvények egyik fő szponzorára. Ezúttal számos kínai nagyvállalat szerzett hirdetési felületet a mérkőzésekre, így ezek közé tartozik a ByteDance cég is. Elsőre ismeretlenül csenghet a név, azonban fontos tisztázni, hogy ezen vállalat áll a TikTok közösségi videós platform mögött. A cikk aktualitását azonban most nem a foci őrület adja, hanem a ByteDance nyilvánosságra került 2020-as eredményei. Elemzésünkben a mélyére nézünk annak, hogy honnan indult a szoftverfejlesztő vállalat, amely számos sikersztorit tudhat magáénak. 

Egy évtized alatt a csúcsra 

A ByteDance megalapítására 2012-ben került sor, Pekingben. A céget a kezdetek óta Zhang Yiming irányítja, aki épp egy hónappal ezelőtt jelentette be, hogy év végén távozik a CEO pozícióból. Számos startup sztorihoz hasonlóan, itt is a kezdeti nehézségek uralták a vállalatot. Az igazi áttörés egészen 2017-ig váratott magára, amikor felvásárolták a shanghai-i központú Musical.ly platformot, amely kísértetiesen hasonlított a mai TikTok-ra. Később persze csiszoltak a programon, és új arculatot is kapott a brand. A ByteDance ekkor már közel egy éve kiadta a TikTok kínai megfelelőjének számító Douyin app-ot, amely később összeolvadt az akvizíció során szerzett vállalattal. Így indult világhódító útjára a platform 2017-ben. 

Kételyek és adatgyűjtés 

Számos kínai vállalathoz hasonlóan, a ByteDance esetében sem maradtak el az adatgyűjtéssel kapcsolatos rágalmak. Ahogy világméretűvé vált a cég, úgy foglalkozott egyre többet a politika is a közösségi platformmal. A legfőbb kivetnivalót a kínai kormányban találták a kritikusok, mivel a kínai internetes törvények értelmében, minden adatot át kellett bocsátania a kommunista párt részére. 2020 elején már olyan hangok jelentek meg, amelyek szerint nemzetbiztonsági kockázatot hordoz magában a platform terjeszkedése. Így a Trump-adminisztráció azonnali szankcionálást lengetett be, habár a viszony alapvetően is feszült volt az USA és Kína között. 

Félévvel később, 2020 nyarán már a platform kitiltását tűzték napirendre a tengerentúlon. A fejlemények hatására igyekeztek változtatni a TikTok működési mechanizmusán, inkább kevesebb, mint több sikerrel. Ezt követte a hír, amely szerint a Microsoft készen állt felvásárolni a platformot, de az üzlet kútba esett. A legfrissebb fejlemény az ügyben egy héttel ezelőtt érkezett, amikor Joe Biden kijelentette, hogy egyelőre nem áll szándékában kitiltani a TikTok-ot az Államokból. 

2020-as eredmények 

A botrányok övezte elmúlt év ellenére, rendkívül erős esztendőt zárt a TikTok. Ennek első sorban a koronavírus járvány volt az oka, így az interneten futó tech cégek elképesztő terjeszkedésbe kezdhettek. 2020 végére 1,9 milliárd aktív felhasználó volt jelen a platformon, amely két évvel azelőtt még 800 milliós szám volt. Csak viszonyításképp, a Facebook nagyjából 2,85 milliárd aktív felhasználóval rendelkezik.

A felhasználók növekedésével egyidejűleg, nőttek a cég bevételei is. 2020-ban a ByteDance bevétele 34,3 milliárd dollár volt, amely 111 százalékos növekedés az előző évhez képest. A bruttó nyereség pedig 93 százalékkal nőtt, így ilyen tekintetben 19 milliárd dolláros eredményt értek el. Ezen adatok a cég felsővezetésének köreiből szivárogtak ki, tudta meg a Wall Street Journal. A működési veszteség azonban 2,1 milliárd dollárra rúgott, amely legfőképp a részvényesek ellentételezésének költségeit öleli fel. 

Lehetséges tőzsdére lépés 

A ByteDance egyelőre zártan működik, de a lehetséges tőzsdére lépést régóta rebesgetik az elemzők. Egyes információk szerint, a hong kong-i és a new york-i piacok jöttek szóba eddigi lehetőségként. Ami a vállalat értékét illeti, 2020 végén egy befektetési kör során, nagyjából 180 milliárd dolláros árcédulát kapott. Akkor olyanok szálltak be a TikTok utazásába, mint a KKR & Co., a Sequoia Capital és a General Atlantic. Idén márciusban már 250 milliárd dollár fölé értékelték a céget, amely már igazán impozáns adat. 

A februári IPO óta, elég gyengén muzsikál a Kuaishou Technology – www.investing.com

Kínában az egyik legfőbb konkurenciának a Kuaishou Technology számít, amely szintén egy rövid videók szerkesztésére és posztolására szakosodott platformot üzemeltet. Ezen cég tapasztalata kiváló fokmérője lehet a ByteDance számára, mivel idén történt az IPO-juk a hong kong-i értéktőzsdén. A Kuaishou a hivatalos bejegyzése óta zuhanórepülést mutat. Kezdetben felkapták a vállalat papírjait a befektetők, azonban a csúcs óta több, mint 100 százalékos esést produkált az árfolyam. Habár náluk jelentősen nagyobb piaci részesedéssel rendelkezik a ByteDance, mindez intő jel lehet a számukra. Ezáltal érthető, hogy egyelőre nincs hivatalos bejelentés a tőzsdére lépésük kapcsán.