Így áll a vírussal és a recesszióval Dél-Afrika
Csütörtökön tette közzé friss gazdasági jelentését a dél-afrikai központ bank (SARB). Mindez jelentősen optimistább hangvételű volt, szemben az elmúlt év viszontagságaival. A fejlődő országot rendkívüli mértékben sújtotta a pandémia, és a koronavírus egyik mutációját is onnan eredeztetik. Dél-Afrika gazdásága is megérezte ezt, azonban most javultak az adatok. A teljes kép viszont, továbbra is aggasztó lehet sokaknak.
A recesszióról
Tavaly a Dél-Afrikai Köztársaság bruttó hazai terméke 7 százalékkal csökkent. Ilyen mértékű visszaeséshez hasonlót, az elmúlt 100 évben nem tapasztaltak az országban. A mély recesszió után azonban, idén a vártnál gyorsabban rehabilitálódott a gazdaság. Ennek értelmében, a 2021-es első negyedévben már 1,4%-os növekedést könyvelhettek el, szemben az előre várt 3,3%-os visszaeséssel. Ennek értelmében, a friss Financial Stability Review 3,1%-os bővülést vár a teljes évet tekintve.
A mostani növekedés mögött, az ipar felpörgetése állhat. Kifejezetten a bányászat, valamint a feldolgozóipar terén sikerült nagyot lendíteni a gazdaságon. A talpra állást segítette továbbá, hogy a nyersanyagok világpiaci áraik, tartósan magasan alakultak idén. Ennek hatása volt a nemzeti valutára, a rand-re is. Érdekesség, hogy idén a fejlődő országok valutái közül, a dél-afrikai rand nyújtotta a legjobb teljesítményt. Szakértők azonban, az év végére jelentős visszaesést várnak az árfolyamban.
Harmadik hullám árnyékában
Hiába a kiváló jelentés és az elmúlt hónapok szárnyalása, többen pesszimisták a helyzetet illetően. A Fitch Ratings a mai nap folyamán reagált a hírekre, és “BB-” sorolta be az ország hitelkockázati minősítését. Ennek legfőbb oka pedig nem a gazdaság átmeneti felülteljesítése, hanem egy esetleges harmadik járvány hullám kialakulása volt.
Az ország hadilábon áll az oltásokkal és a vakcinabeszerzéssel. Az új célok értelmében, június végére 5 millió nagykorú állampolgárt terveznek beoltani. A 60 milliós ország, sok másik fejlődő országhoz hasonlóan, nagyon nehezen jutott vakcinákhoz. Friss hírek szerint, 30 millió adag Pfizer-BionTech, és további 31 millió adag J&J vakcinát sikerült berendelniük. A kritikus nyájimmunitáshoz szükséges, 67%-os átoltottsági szintet, csak jövő februárra tűzték ki. A helyzeten valamelyest javíthatnak a fejlett országok vakcina adományai. Jelenleg a hetente újonnan regisztrált fertőzöttek száma, több hónapos csúcson vannak, így a harmadik hullám elhatalmasodása valós veszélyt jelenthet.