
,,Bámulatos” a felfedezés – A kínaiak jobban szeretik a konyakot, mint a vámokat
Kína megkímélte a Pernod Ricard, az LVMH és a Remy Cointreau nagy konyakgyártókat az uniós brandyra kivetett jelentős vámok alól.
Ez ritka pozitív pont a Brüsszel és Peking közötti kereskedelmi feszültségek idején, mivel a két fél vitatkozik a kínai gyártmányú elektromos járművekre kivetett vámok miatt. Kína öt éven át akár 34,9%-os vámot vet ki az Európai Unióból származó brandyra, amelynek nagy része Franciaországból származik – közölte a kínai kereskedelmi minisztérium egy több mint egy évig tartó vizsgálat végleges lezárásában.
Konyak – A Hennessy és a Remy Martint is mentesül
A minisztérium közleménye szerint azonban a francia konyakipar nagy része, beleértve az LVMH tulajdonában lévő nagy márkákat, a Hennessyt és a Remy Martint is, mentesül a vámok alól, feltéve, hogy minimumáron értékesítik termékeiket. A minimálárakat nem hozták nyilvánosságra.
Peking tavaly januárban indította el az uniós brandy elleni dömpingellenes vizsgálatát. Azt széles körben megtorlásnak tekintettek az EU azon döntésére, hogy jelentős importvámokat vet ki a kínai gyártású elektromos járművekre. A francia konyakgyártók összesen évi 3 milliárd dolláros globális exportot generálnak. Mivel a prémium érlelt italok több száz dollárért kelnek el, panaszkodnak, hogy ez járulékos kárt okoz a Brüsszel és Peking közötti szélesebb körű kereskedelmi vitában.

A halasztás mellett a kínai kereskedelmi minisztérium visszafizeti a brandygyártók által október óta, az ideiglenes vámok kivetésének kezdete óta befizetett letéteket. A visszatérítés kérdése, amely különösen a kisebb termelőket sújtotta, a hónapokig tartó tárgyalások egyik húzópontja volt.
Kína a világ legnagyobb konyakpiaca. A kínai kereskedelmi minisztérium friss közleményében ismertette, hogy 34 cég minimumár-kötelezettségvállalásokról kötött megállapodást vámok helyett. A Remy Martin tulajdonosa, Remy Cointreau azt nyilatkozta, hogy a minimumár-kötelezettségvállalásokról szóló megállapodás „lényegesen kevésbé büntető alternatívát” jelent. lehetővé téve „egyes kínai befektetések megerősítését”. Pernod Ricard kijelentette, sajnálja a kínai működési költségek növekedését, de a többletköltségek lényegesen kisebbek, mint ha a vámokat állandósították volna.
Az LVMH és Campari nem reagált azonnal a megkeresésekre.
Előzetes megállapodás
Kína külügyminisztere, Vang Ji ezen a héten Európába látogat. Azért, hogy lefektesse az alapokat az EU és a kínai vezetők között a hónap végén megrendezésre kerülő csúcstalálkozóhoz. Ennek napirendjén kiemelt helyen szerepel az elektromos járművekkel kapcsolatos vita és Kína ritkaföldfémek exportjának korlátozása. Vang Emmanuel Macron francia elnökkel folytatott találkozóján azt nyilatkozta, hogy Kína és Európa baráti konzultációk útján rendezte a brandykérdést – jelentette a Xinhua állami hírügynökség.
A Reuters hírügynökség a múlt héten arról számolt be, hogy a francia konyakgyártók előzetes megállapodásra jutottak a kínai piacra vonatkozó minimális importárakról. Ám Kína csak akkor véglegesíti a megállapodást, ha előrelépés történik a kínai gyártású elektromos járművekre kivetett uniós vámok ügyében.
Az európai szeszesital-gyártók az Egyesült Államokban tapasztalható eladások visszaesésével is küzdenek, ahol az infláció miatt az ivók elriasztották a drágább szeszes italokat. Donald Trump elnök vámokat is kivetett az EU-ból származó importra. A minimumár-ígéretek némi áremelkedést eredményezhetnek, de ezek valószínűleg kismértékűek lesznek. „A francia kormány többször is felvetette ezt a kérdést a kínai kormánynak, és azt állítja, hogy ez egy komoly vitapont”. A konyakipari szövetség azt nyilatkozta, hogy a minimumár-kötelezettségvállalásokról szóló megállapodás „kevésbé kedvezőtlen” lesz. Mint a dömpingellenes vámok, de még mindig rosszabb a tagjai számára, mint a vizsgálat előtti történelmi norma.
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.