2025 április 07

Ázsiai tőzsde Április 7. – Beszakadt Hongkong, Tokió és Szöul is vörösben. Elszabadult a pánik a régióban?

Brutális eséssel indult a hét Ázsiában. A hongkongi tőzsde 10 százalékot zuhant, Tokió beszakadt, Dél-Korea egyetlen nap alatt elbukta 17 hónapnyi nyereségét. A vámháború beindította a pánikot, a befektetők menekülnek. Mi lesz Ázsiával, ha összeomlik a régió?

Drámai eséssel indult a hét Ázsiában. A hongkongi Hang Seng index közel 10 százalékos zuhanással kéthavi mélypontra esett vissza, a tokiói Nikkei pedig közel 8 százalékot veszített értékéből, 31 136,5 pontra zuhant, amely a 2023. októberi szint közelit jelent. Dél-Korea esése az elmúlt másfél év nyereségét bukta el. Szingapúr pedig közel féléves mélyponton áll. A kereskedelmi háborús aggodalmak, a globális recessziós félelmek és a befektetői pánik soha nem látott nyomás alá helyezték az ázsiai piacokat. A múlt heti beszakadás folytatódik. Hogyan lábal ki ebből a helyzetből a régió?

Tőzsdei vérengzés Ázsiában – ezek a számok ijesztőek

A hétfői ázsiai tőzsdenyitás a legrosszabb forgatókönyveket hozta:

  • Hang Seng (Hongkong): -9,8 százalék
  • Nikkei 225 (Tokió): -8,0 százalék,
  • Shanghai Composite (Kína): -5,1 százalék
  • Shenzhen Composite (Kína): -7,0 százalék
  • KOSPI (Dél-Korea): -5,3 százalék, 17 hónapnyi nyereség elolvadt
  • Szingapúr: -5 százalék, négyhavi mélyponton

Az ázsiai piacok félelme

A japán piacon különösen a banki szektor volt célkeresztben. A technológiai szektor is mélyrepülésbe kezdett. A befektetők félnek, hogy az amerikai vámháborús lépések hitelkockázatot és globális likviditási sokkot indíthatnak el.

Az Egyesült Államok által bejelentett globális vámemelések – különösen a kínai termékekre – megkongatták a vészharangot Ázsiában. Kína válaszlépései sem maradtak el, és várhatóan további országok is beléphetnek a vámháborús spirálba.

A befektetők attól tartanak, hogy a globális ellátási láncok újra megszakadnak, és egy recessziós hullám indulhat el, amely Ázsiából indulhat el és végig söpörhet akár a világon.

Mi jöhet most? – A figyelem újra Kínára és Japánra irányul

Ha a piacok nem kapnak hamar világos és határozott politikai választ a G7-országoktól vagy az amerikai kormánytól, akkor a keddi kereskedésben újabb mélypontok is jöhetnek. Különösen figyelni kell:

  • a kínai állami reakciókra,
  • a Bank of Japan piaci stabilizációs eszközeire,
  • és az amerikai kamat- és kereskedelempolitika újabb jelzéseire.

Ázsiai tőzsde jelezte először, hogy baj van

A hétfői tőzsdenyitás alapján Ázsia adta le az első globális vészjelzést. A 8–10 százalékos esések már nem korrekciók, hanem pánikreakciókat jelezhetnek, amelyek gyors és összehangolt nemzetközi választ követelhetnek.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!

Címlapkép forrása: Shutterstock

Legnézettebb Tartalmak