Szankció – Horvátországot is érinti Washington bűntető intézkedése
A Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) az Adria kőolajvezeték horvátországi szakaszát üzemeltető Janaf vállalat legnagyobb partnere, amellyel 10 millió tonna kőolaj szállítására kötött szerződést 2024. január 1-től 2026. december 31-ig – közölte a horvát vállalat, reagálva arra, hogy Washington pénteken szankciókat vezetett be a szerbiai állami olajtársaság ellen.
Az amerikai Pénzügyminisztérium Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatala (OFAC) a Gazpromnyeft és az Oroszország ellen irányuló szankciók listájára felvette a NIS-t is, annak több mint 50 százalékos orosz tulajdonjoga miatt.
Célkeresztben a NIS
A szerb nemzeti olajtársaság 50 százaléka az orosz Gazpromnyeftyé, 6,15 százaléka a Gazpromé, 29,87 százaléka pedig a szerb államé. A fennmaradó részen kisrészvényesek osztoznak. „Az illetékes horvát intézmények képviselői a közelmúltban közvetlenül felvették a kapcsolatot az amerikai adminisztrációval. Az tisztában van a Janaf geostratégiai fontosságával a régió energiabiztonsága szempontjából-, hogy megoldásokat találjanak a társaság működésére gyakorolt negatív következmények enyhítésére” – közölte a Janaf.
Hozzátették: a szankciók életbe lépéséig 45 nap van hátra. Addig lehetőség van kiigazításra, olyan intézkedések meghozatalára, amelyek lehetővé teszik az orosz befektetések kivonását és támogatják Szerbia biztonságos olajellátását. Hangsúlyozták: a Janaf 2022 decembere óta kizárólag nem orosz eredetű olajat szállít Szerbiának a kőolajvezetékén keresztül. „A Janaf napi szinten figyelemmel kíséri a fejleményeket, és folyamatos kapcsolatban áll a felhasználóval, valamint más kulcsfontosságú érintettekkel” – húzták alá. A Janaf vállalat nettó nyeresége a cég pénzügyi beszámolója szerint tavaly az első kilenc hónapban 37,3 millió euró volt, ami 25 százalékkal kevesebb, mint 2023 ugyanezen időszakában.
Olaj és az olajszármazékok raktározása
A társaság teljes bevétele 11,5 százalékkal közel 100 millió euróra csökkent. Az alaptevékenységből – kőolajszállításból, olaj és olajszármazékok tárolásából – származó bevételek 93 millió eurót tettek ki. A bevétel 70 százaléka Horvátországon kívülről származott. A zágrábi székhelyű, többségében állami tulajdonban lévő vállalat üzemelteti az 1974 és 1979 között megépült horvát olajvezetéket, amely hazai és külföldi felhasználók számára is lehetővé teszi a nyersolaj szállítását.
Tevékenységének kisebbik részét az olaj és az olajszármazékok raktározása, valamint a folyékony rakomány átrakodása teszi ki. A Janaf tagja a mediterrán olajipari csoportnak, a MOIG-nak (Mediterranean Oil Industry Group).