Rendkívüli Hírek:

2024 szeptember 21

Háború – bukhat Putyin, és végre vége?

Azok számára, akik esetleg nem követik közelről az orosz-ukrán háború alakulását, némileg villámcsapásszerű lehetett a hétvége oroszországi eseménysorozata. A Wagner-lázadás során még az is felmerült, hogy Prigozsin egészen Moszkváig hatol seregével. Végül a zsoldosok kiegyeztek a Kremllel, de így sem lesz valószínűleg következmény nélküli a lázadás.

Putyin – ez a vég kezdete?

Érthetően nagyon sokan megszólaltak a hétvégi oroszországi események láttán. Mint arról mi is beszámoltunk, a Wagner-csoport zsoldosai fellázadtak, és több oroszországi települést elfoglalva Moszkva felé tartottak. Vlagyimir Putyin orosz elnök beszédében árulásnak minősítette a Wagner-csoport felkelését, és megtorlást ígért. Lukasenko fehérorosz elnök közvetítésével végül megegyeztek a felek, és véget is ért a zsoldosok felkelése. Valószínűleg büntetlenül megússzák a felkelők a hétvégi akciót, legalábbis a hírek szerint ez a megegyezés született.

Ennek ellenére Mihail Kaszjanov volt orosz miniszterelnök szerint például Putyin számára a vég kezdetét jelentheti a lázadás. Tény, hogy korábban ilyen nyílt katonai szembeszállásra Putyinnal nem volt példa a háború alatt és előtt sem. Olekszij Danyilov, az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács (RNBO) titkára is hasonlóan nyilatkozott. Szerinte elkerülhetetlenné vált Oroszország összeomlása, mivel számos csoport elégedetlen jelenleg is az orosz elnökkel Moszkvában. Peter Zwack, az Egyesült Államok hadseregének nyugalmazott dandártábornoka szerint a lázadással kettészakadt Oroszország és nyílt vita indult el, ez pedig halálos ütés lehet a Putyin-rezsimnek.

Háború – vége lehet, ha Putyinnak is?

A legfontosabb kérdés most az lehet, hogy amennyiben esetlegesen Putyin hatalma meggyengül vagy elveszik, akkor hogyan alakulhat az orosz-ukrán háború további menete. Antony Blinken amerikai külügyminiszter közölte: az amerikai elnök nem vette fel Putyinnal a kapcsolatot a puccskísérlet kapcsán, az Egyesült Államok nukleáris álláspontja pedig nem változott. Edward Lucas, a Centre for European Policy Analysis vezető tanácsadója ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy a nyugati országok kevésbé gondolkodnak egy esetleges Putyin utáni Oroszországon. A tanácsadó szerint ugyanis át kell gondolni, hogy tartós zűrzavar következik-e, elterjed-e a fasizmus és általában véve hogyan alakul Oroszország külpolitikája az orosz elnök után.  

Címlapkép forrása: Shutterstock