2024 október 03

Orosz-ukrán háború, inflációs adatok – erre figyelj a héten!

Nagyon volatilis heteket élünk, az orosz-ukrán háború február 24-ei kitörése óta lényegében még időleges nyugalom sincs a piacokon. A heves mozgásokkal, gyakori irányváltásokkal tarkított kereskedés általában zuhanásba torkollik, ez a mögöttünk álló héten is így történt. A következő napokban a háború alakulása lehet továbbra is meghatározó, de mind nemzetközi, mind hazai fronton fontos történésekre és adatokra lehet számítani.

Nemzetközi helyzet – háború és infláció

A nemzetközi piacok mozgását egyértelműen az Ukrajnában dúló harcok határozhatják meg. Ezen belül kiemelten fontosak lehetnek egy esetleges tűzszünetről, vagy tárgyalási fordulók eredményéről szóló hírek – a hétvégén is ezek uralták ugyanis a hírfolyamokat. Emellett a további gazdasági szankciók és azok hatásai is előtérbe kerülhetnek, a tőzsdék számára ugyanis a fejlett világ gazdaságában keletkező károk lehetnek a legégetőbbek.

A háború árnyékában itt vannak velünk az inflációs porblémák is (www.shutterstock.com)

Néhány makroadat is befolyásolhatja majd ugyanakkor a piacokat; kedd reggel érkezik az ipari termelési adat Németországból, szerda hajnalban pedig a japán GDP adatot és az Adidas gyorsjelentését ismerhetjük meg. A csütörtök lesz különösen izgalmas, 13:45-kor kamatdöntő ülést tart az Európai Központi Bank (EKB). Bár kamatemelés nem várható, az EKB vélhetően üzeneteket fogalmaz majd meg a monetáris politika további iránya kapcsán az orosz-ukrán háború tükrében. Háromnegyed órával később az amerikai segélykérelmek számát, valamint az amerikai inflációs adatot közlik – utóbbi alapján alakítja nagyrészt monetáris politikáját a Fed, így kiemelt piaci figyelem várható.

MNB döntés, inflációs adat itthon

Magyarország tekintetében kevés makroadat lát napvilágot, a szerdán 9 órakor megjelenő inflációs számsor azonban kiemelt jelentőséggel bír majd. Az orosz-ukrán helyzet miatt ugyanis még nagyobb pénzromlás várható, holott egyébként is rég nem látott mértékben nőnek itthon az árak. Emellett csütörtökön újra határoz az egyhetes betéti tender kamatáról a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A jegybank alapesetben csak havi 1 szigorítást tervezett, de múlt héten is emelt 75 bázispontot az irányadó rátán rendkívüli módon.

Küzd a jegybank a zuhanó forint ellen

Mindkét esemény a forint árfolyamának szempontjából lesz kiemelten fontos, ugyanis a magyar fizetőeszköz új történelmi mélypontra esett a háborús feszültség miatt – méghozzá igencsak elrugaszkodva a korábbi mélyponttól. A devizapiacon továbbra is hektikusabb mozgásra kell készüljünk, kérdés, hogy az MNB meddig megy el a szóbeli intervenciók és a kamatemelés után a beavatkozásokban azért, hogy stabilizálja az árfolyamot.

https://www.erstemarket.hu/elemzesek/naptarak?keyword=&country=all&time=none&company_reports=all&importance=all

Címlapkép: Shutterstock