2025 január 14

Orosz-ukrán háború – bejöhet a koronavírus szindróma

A tőzsdéket néha eléri az úgynevezett fekete hattyú eset. Azokat a történéseket hívjuk így, amelyek bekövetkezésére nagyon-nagyon kicsi az esély, de ha mégis bekövetkeznek, akkor jelentős hatást gyakorolnak a piacokra. Egyértelműen ilyen volt a koronavírus 2020-as kitörése, amelynek még mindig nem tehetett teljesen pontot a végére az emberiség. És ilyen volt 2022. február 24-e, amikor Oroszország lerohanta Ukrajnát. A tőzsdei hatások mutatnak némi hasonlóságot.

Pánik és rossz hírek a vírusnál

Érdemes visszaemlékezni a koronavírus tőzsdei fogadtatására. Amikor Európába is visszavonhatatlanul betört a járvány, a tőzsdék óriási zuhanással reagáltak, limittel estek még a vezető részvényindexek is. A legnagyobb esés utáni napokban pedig például a napi halálesetek száma komolyan tudta befolyásolni a tőzsdei mozgásokat; a járvány terjedése azonnali és érezhető hatást gyakorolt a tőkepiaci folyamatokra. Minden bejelentett lezárás újabb esést tudott hozni egy rövid ideig, és ez még a második hullámban is bizonyos mértékben jellemző volt.

Pánikkal indult a vírusválság is (www.shutterstock.com)

Aztán egyre inkább a gazdasági racionalitások mozgatták a piacokat. Nem törődtek vele a tőzsdék, ha rekord halálozási adatok jöttek, hiszen attól önmagában nem keletkezik kár a vállalatoknál, bármennyire is kegyetlennek hangozhatott ezt kijelenteni. Ha nem voltak jelentős lezárások, vagy pedig a nagy jegybankok a pénzpumpa eszközével megoldották a gazdasági károkat, nem volt mire zuhanni – és így következett be az elmúlt évszázad legszörnyűbb járványa után a féktelen szárnyalás a börzéken.

Pánik és rossz hírek a háborúban

A február végén kitört háború hírére hasonló, ha nem is annyira brutális reakciókat láthattunk, mint a koronavírus elterjedésekor. Eleinte szintén befolyásolták a piacokat azok a hírek, amelyek az intenzív orosz előre nyomulásról, katonai és polgári veszteségekről szóltak. Aztán itt is következett a gazdasági racionalitás; egyre inkább a szankciókra, inflációs hatásokra hegyezték ki a figyelmet a befektetők.

Betett a háború is a piacoknak (www.shutterstock.com)

Érdemes lehet tehát ezekből a tapasztalatokból kiindulva a gazdasági következményeit felmérni egy-egy eseménynek. Ugyanígy egy esetleges békekötésnél is – a kezdeti eufória után leginkább a szankciók újragondolása, vagy a gazdasági károk bármilyen mérséklése lehet az, amire tartósan emelkedni tudnak a piacok.

Címlapkép forrása: Shutterstock