Omikron és infláció – csőstül jött ma a baj a tőzsdékre
A nap döntő részében igen negatív volt a tőzsdéken az általános befektetői hangulat. Szokatlan lehet ez ilyen hosszú ideig tartó emelkedés után, de valóban elmondható, hogy amennyire töretlennek tűnt hónapokig a hegymenet a piacokon, most olyan könnyedén vált borússá a nemrég még csúcsokat hozó kedv. Ráadásul ma a részvénypiacok szempontjából 2 legveszélyesebb témában is aggodalomra okot adó hír érkezett. Az omikron variáns által okozott bizonytalanságba ugyanis még egy igen magas inflációt mutató adatsor is érkezett, ami nehéz helyzetet teremthet már az Európai Központi Bank (EKB) számára is.
Csökkenhet a vakcinák hatékonysága
Minden újonnan megjelenő vírusmutánssal kapcsolatban a leginkább fontos kérdés, hogy a jelenleg ismert oltások mennyire védenek az adott mutáció ellen. Amennyiben igen (és esetleg még nem is túlságosan súlyosabb betegséget okozó vagy fertőzőbb az új változat), akkor a piacok negligálják a rossz hírt, hiszen az gazdasági helyett csupán az egészségügyet sújtó problémát hoz lezárások híján.
A pénteken kimutatott, és a tőzsdéken aznap nagy esést kiváltó variáns, az omikron kapcsán egyelőre igen keveset tudni. A Moderna vezére ugyanakkor ma azt nyilatkozta, hogy biztosan kevésbé védenek az oltások az omikron ellen, mint az általunk eddig ismert fajták esetében láthatjuk. Jelezte ráadásul azt is, hogy hónapokba telhet az új mutánsra is megfelelően hatásos vakcina kifejlesztése, legyártása és tömeges alkalmazása. Ha ez így van, akkor formalogika alapján nagyon nehezen kerülhetők el az újabb lezárások a fejlett országokban, ami pedig nem várt fordulatot jelentene a vírust már félig elfeledő tőkepiacok számára.
Kilőtt az infláció
Ha a fenti kockázat nem lenne elég, az eddig inflációs szempontból nyugodtabb terepnek számító eurózónából is kiábrándítóan magas inflációt jelző adat érkezett. Az egy évvel ezelőttihez képest az Eurostat szerint 4,9 %-kal nőttek az árak Európában, ami nem várt szintet jelent. A jegybanki szigorításoktól való félelem ezért már az öreg kontinensen is erősödhet, még akkor is, ha az EKB is rendre az áremelkedés átmenetiségére hivatkozik az adatokkal kapcsolatban.
Alapvetően is ijesztő a hasonlóan nagy mértékű pénzromlás, de az omikron által okozott esetleges gazdasági károk tekintetében még inkább. Ugyanis a magas infláció miatt a jegybankoknak nem igazán van lehetőségük további lazításra és gazdaságösztönző programok végrehajtására; ez pedig egy igen nehéz helyzetet teremtene mind gazdasági, mind tőzsdei szempontból egy vírussal kapcsolatos negatív forgatókönyv megvalósulása esetén.