Európai tőzsde Január 27. – Gyengüléssel nyitottak a vezető nyugat-európai tőzsdék
Mínuszban nyitottak a nyugat-európai tőzsdék: Csökkenő árfolyamok és nyersanyagárak
Hétfőn negatív hangulat uralta a nyugat-európai tőzsdék nyitását. A pénteki kereskedéshez képest a vezető részvényindexek közül a londoni FTSE 0,33 százalékkal, a frankfurti DAX 0,90 százalékkal, míg a párizsi CAC-40 0,64 százalékkal csökkent a kereskedés első perceiben.
Európa összesített tőzsdeindexei is gyengültek
Az euróövezeti vállalatok teljesítményét mérő EuroStoxx50 index 1,04 százalékos mínuszban kezdte a napot. Ez az adat is alátámasztja a befektetői hangulat romlását az európai piacokon.
Nyersanyagok árának csökkenése
Az európai tőzsdenyitással párhuzamosan a nyersanyagpiacokon is csökkenő trendet láthattunk:
- Olaj: Az északi-tengeri Brent olajfajta hordónkénti ára 49 centtel (0,63 százalékkal) 77,06 dollárra esett.
- Arany: Az arany ára unciánként 0,90 százalékkal (25,34 dollárral) 2781,26 dollárra csökkent.
- Gáz: Az európai gázár, amely az irányadónak számító TTF holland gáztőzsdén jegyzett februári kontraktusok alapján alakul, 1,49 százalékkal csökkent, így 1 megawattóra ára 48,96 euróra mérséklődött. Összehasonlításként három hónapja 43,12 euró, egy éve 35,05 euró, míg két éve 60,87 euró volt az árfolyam.
Devizapiaci mozgások
A devizapiacokon az euró enyhe gyengülést mutatott a dollárral szemben, míg a forint tovább gyengült a vezető devizákhoz képest:
- Euró: Az euró árfolyama 1,0459 dollárra gyengült a péntek esti 1,0513 dollárról. A forinttal szemben azonban erősödött, 9 órakor 409,26 forintra emelkedett a pénteki 407,82 forintról.
- Svájci frank: A frank árfolyama 428,87 forintról 431,56 forintra nőtt.
- Amerikai dollár: A dollár árfolyama szintén emelkedett, 387,89 forintról 391,20 forintra drágult.
A hétfői kereskedés kezdetén a nyugat-európai tőzsdéket és a nyersanyagpiacokat egyaránt a negatív befektetői hangulat jellemezte. A csökkenő árfolyamok tükrözik a globális bizonytalanságot, amely a makrogazdasági mutatókon és geopolitikai tényezőkön alapul. Az európai piacok következő mozgását nagyban befolyásolhatják az amerikai és ázsiai tőzsdék, valamint a hét során érkező gazdasági adatok és jegybanki döntések.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock