Rendkívüli Hírek:

2024 szeptember 28

Mire figyelj a héten?

Nem mondható unalmasnak az előttünk álló hét sem gazdasági, sem tőzsdei szempontból: nagyon fontos számokat ismerhetünk meg az elkövetkezendő napokban mind magyar, mind nemzetközi szinten. Nézzük ezek közül a legfontosabbakat, és hogy milyen hatással járhatnak a tőzsdékre!

Hétfő: folytatódhat a vészhelyzet

A mai napon dönt a magyar parlament a járványügyi vészhelyzet meghosszabbításáról. Minden valószínűség szerint valóban kitolják az állapot fenntartását; emellett érdemes lesz a járványügyi adatokra is figyelnünk.

Kedd: kamatdöntő ülés

A keddi napon már fokozódhatnak az izgalmak, képet kaphatunk az eurózónára vonatkozó fogyasztói árindexről 11 órakor, illetve 16 órakor a Conference Board fogyasztói bizalmi index érkezik. Magyar szempontból a legfontosabb ugyanakkor a délután 14:00-kor érkező kamatdöntés; az irányadó ráta a várakozások szerint 0,6 %-on marad, ahogy az elmúlt hónapokban. Fontos lehet azonban a jegybank kommunikációja: lehetséges, hogy további álláspontot ismerünk meg a jegybanki vezetés inflációs céljairól, vagy az elkövetkezendő alapkamatra vonatkozó tervekről. A forint árfolyamára lehet hatással az esemény, ha váratlan eshetőség vagy jegybanki utalás lesz napirenden.

Szerda: GDP és ingatlanhírek

A szerdai nap az európai befektetők számára lehet izgalmas, ugyanis magyar idő szerint 8:00-kor közlik Németország legfrissebb, naptárhatással kiigazított GDP-számait. A nap további részében az amerikai gazdaságot jellemző adatok látnak napvilágot: délután négy órakor az újlakás építések számát tudhatjuk meg, amely adatban az elemzői konszenzus némi javulást vár.

Csütörtök: adatok és gyorsjelentések

Rendkívül sok eseményt lesz érdemes követnünk a csütörtöki nap folyamán, fontos adatok és vállalati gyorsjelentések is napvilágot látnak. Reggel 7:30-kor jelent a Bayer; a német gyógyszeripari óriás mozgása érzékenyen érintheti a DAX indexet. Az amerikai piacnyitás előtt egy órával megismerhetjük a negyedév/negyedév alapon számolt előzetes GDP adatot az USA-ra vonatkozóan. Ezzel egyidejűleg kerülnek közlésre a mindig figyelt heti munkanélküliségi adatok. Mindezek iránymutatást adhatnak a befektetőknek az amerikai gazdaság helyzetéről, így arról is, hogy az amerikai jegybank meddig mehet el még a gazdaságot ösztönző lépésekben és azok fenntartásában.

Magyar szempontból a nap legfontosabb eseménye piaczárás után érkezik. Közzéteszi negyedik negyedéves számait a Magyar Telekom. A negyedik legnagyobb magyar blue chip részvényesei komoly visszaigazolást kaphatnak a telekommunikációs cég válságálló képességéről. Fontos lehet az is, hogy következtethetnek az elmúlt hetekben egyébként nagyot rallyzó vállalat várható osztalékfizetéséről is. Mint ismert, a Magyar Telekom az egyik legjelentősebb osztalékpapír a Budapesti Értéktőzsdén, ennek megtartása pozitívan hathat a cég megítélésére. A várható árfolyamreakciók persze nehezen megjósolhatók, de a pénteki piacnyitásnál már láthatjuk, hogy miként értékelik a részvényesek a cégük teljesítményét.

Péntek: adatok Magyarországról és Japánból

Péntek hajnalban a japán ipari termelésről kapunk adatokat, amelyek az európai nyitás előtti hangulat szempontjából lehetnek fontosak. Reggel 7 órakor a BASF teszi közzé számait, amely a német tőzsdére hozhat volatilitást. Nemzetközi színtéren fontosak még a délután közlendő amerikai inflációs adatok, amiket a befektetők 14:30-kor figyelhetnek .15: 45-kor pedig a Chicagói beszerzési menedzser index kerül közlésre, ami a gazdasági szereplők várakozásaival kapcsolatban adhat támpontot.  

A magyar tőzsdén a Richter gyorsjelentését övezi majd kiemelt figyelem. A gyógyszercég a pénteki tőzsdenyitás előtt teszi közzé negyedik negyedéves számait. Fontos nap lesz a Richter számára: az idén eddig messze a legjobban teljesítő blue chip, a folyamatos történelmi csúcsok indokoltsága akár visszaigazolást is nyerhet egy várakozásokat felülmúló jelentés esetén. Kiemelten érdemes lesz figyelnünk a Richter azon termékeire, amelyektől jelentős árbevétel növekedést várnak a befektetők. Sor kerül ugyanakkor a hét utolsó kereskedő napján a munkanélküliségi ráta közlésére a magyar tőzsdenyitással egy időben: képet kaphatunk a koronavírus második hullámának munkaerőpiaci hatásáról.