2024 november 15

Megtudjuk, mennyivel lett drágább az élet – erre érdemes figyelni a héten

Az év végéhez közeledve túl sok makroadat nem fog napvilágot látni az előttünk álló napokban, azonban így is érdemes lesz figyelnünk majd néhány adatközlésre. Miközben a nemzetközi piaci hangulatot továbbra is alakíthatja az orosz-ukrán háború folyamata és a recessziótól való félelem, addig itthon leginkább az inflációs adat lehet érdekes.

Nemzetközi piacok – nincs sok látnivaló

Hétfőn 16 órakor közlik az USA-ból az ISM szolgáltatóipari indexet, ami további képet adhat az amerikai makrogazdaságról. Kedden jelentősebb makroadatra nem számíthatunk, szerdán 8 órakor a német ipari termelési adat, 11 órakor az eurózónából érkező igazított GDP adat lehet érdekes. Csütörtök hajnalban közlik a japán GDP-t, 14:30-kor pedig szokásosan megismerhetjük a munkanélküli segélykérelmek számának alakulását az USA-ra vonatkozóan. Péntek hajnalban a kínai infláció, délután az Oracle gyorsjelentése és a Michigani Egyetem előzetes fogyasztói bizalmi indexe lát napvilágot.

Az adatok helyett inkább az általánosabb, globális tényezők dönthetik el a piacok irányát (www.shutterstock.com)

Hazai piac – jön az inflációs adat

Természetesen továbbra is igaz, hogy a magyar eszközök mozgását meghatározhatja a nemzetközi piaci hangulat, ugyanakkor számos országspecifikus tényező is előtérben lehet. Ilyen az uniós források kérdése, a befektetők emészthetik az Európai Bizottság előző heti ajánlását és az arra adott reakciókat. Emellett szerdán 9 órakor közlik a hazai ipari termelési adatot, amiből a gazdaság állapotára is következtethetünk valamelyest. A hét legizgalmasabb adatsora a csütörtöki inflációs adat lehet, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) aznap reggel 9 órakor mutatja be, hogy mekkora volt novemberben a pénzromlás mértéke.

www.erstemarket.hu/elemzesek/naptarak

Címlapkép forrása: Shutterstock