Így vélekedett Putyin az energiaháború folytatásáról
Február 5-én lépett életbe a nyugat tizedik szankciós csomagja, amely az oroszok energiaexportból származó bevételének csökkentésére koncentrált. A hétvégén felreppent hírek miatt azonban az unió újabb korlátozásokat vezetne be. Úgy tűnik viszont, hogy a legutóbbit – az exportra vonatkozó embargót, és az eladási árfolyamok ársapkáját – sikeresen kivédte Oroszország. Az orosz energiaügyi miniszter, Nikolai Shulginov keddi nyilatkozatában kijelentette, hogy Putyinnak teljes mértékben sikerült átirányítani a nyersolaj- és az üzemanyag-exportját. Nagyban segíti a gazdaság fennmaradását Kína. Xi és Putyin egyre szorosabb kapcsolatot ápolnak. Xi Jinping kínai elnök látogatása során Moszkva és Peking újabban nyolc együttműködési területet jelöltek ki.
„Ami a szankciókat illeti, fontos, hogy ne csak a termelési és finomítási mennyiségeket tartsuk meg, hanem az exportot is, így fenntartva az ország bevételeit.” Az eddigi jó teljesítmény ellenére Shulginov szerint 2023-ban azért számolnak azzal, hogy az olajtermelés szintje kissé alacsonyabb lesz. Ez főleg a kibocsátás önkéntes csökkentése miatt történik.
Kicsit nehezebb helyzetben vannak az oroszok, ami a gázpiacot illeti. Elvesztették ugyanis a legnagyobb importőrüket, az Európai Uniót. A gáz átirányítása és az infrastruktúrák kiépítése jelentős mennyiségű időt és költséget emészt majd fel. Ez miatt várhatóan a gáztermelés volumene tovább fog csökkenni. A Bloomberg által kimutatott adatok szerint Oroszország tengeri kőolajexportja az elmúlt hat hétben megtartotta magát a napi 3 millió hordós szint felett.
Az olajhordók exportja és az OPEC döntése
A bankválsággal kapcsolatos aggodalmak egyelőre elhomályosodtak, és ezzel együtt a recessziós félelmek is. Múlt pénteken értük el a pánik csúcsát, és azóta az árfolyamok rohamosan elkezdtek helyreállni. Majd 10 dollárt raliztak egy hét alatt. Az OPEC várhatóan nem csökkent a termelésén, hiszen jelenleg is érvényben van a tavalyi 2 millió hordós vágás. Ez mellett ott van, hogy Oroszország a múlt héten bejelentette, hogy idén június végéig folytatja napi 500 000 hordós kőolajtermelésének csökkentését.
Forrás: oilprice.com
Címlapkép: Shutterstock