(Hosszú)hétvégi összefoglaló
A tegnapi ünnepnapból nem sok minden volt hagyományos: a járványhelyzet miatt otthonaikban, esetleg a szabadban tölthettünk március 15-ét. Egy viszont megmaradt: a munkaszüneti nap, és hogy ezáltal a magyar tőzsde is zárva volt. Mi történt a hosszúhétvégén, és ennek tükrében mire számíthatunk a magyar piacon?
Koronavírus: súlyosbodó helyzet
A vírushelyzettel kapcsolatban sajnos túl sok jó hírünk nem lehet. Magyarországon a helyzet kritikussá vált, csúcson a kórházban és a lélegeztetőgépen lévők száma. A brit mutáns egyre erőszakosabb terjedése nem sok esélyt hagy arra, hogy az előzetes tervekkel összhangban március 22-től lazíthasson a kormány az intézkedéseken. Ezzel kapcsolatos bejelentés egyelőre nincs, de a romló számok nem túl bíztatók.
Nemcsak Magyarországon van probléma: a Robert Koch Intézet számítása szerint Németországban a második hullámot meghaladó járványhullámra kell készülni. Mint emlékezetes, akkor az egész ország zárlat alá került: kérdés, hogy az előrehaladó oltási program mellett újból meglépi-e ezt Európa legnagyobb gazdasága.
Az oltási programok bár gyorsulnak, az AstraZeneca vakcinája körüli esetek figyelmeztetők lehetnek. Az oxfordi gyártású vakcina alkalmazása után ugyanis szerte Európában már több halálesetet jelentettek. Az Európai Gyógyszerügynökség és a WHO szerint semmi bizonyított összefüggés nincs a halálesetek és a vakcina között, ennek ellenére egyre több Európai ország állítja le az oltást a készítménnyel.
Emelkedés
A fenti, nem túl kecsegtető hírek ellenére az irányadó tőzsdeindexek emelkedtek, míg tegnap zárva volt a magyar börze. A NASDAQ több, mint 1 %-os plusszal zárta a napot, de 0,65 %-os emelkedést felmutatott az S&P500 index is. Az előző héten erőteljesen felülteljesítő német DAX index viszont minimális, 0,26 %-os mínuszban fejezte be a tegnapi kereskedést.
A magyar tőzsde szempontjából jelentős egyedi sztori híján a nemzetközi befektetői hangulat, és a hazai járványhelyzet lehet meghatározó. Annyi bizonyosan kijelenthető, hogy amíg nem élednek fel újra a remények hazánkban is a gyors nyitással kapcsolatban, addig lehet még némi nyomás a tőzsdén. Ahogy láthatjuk, a nemzetközi porondon azonban már egyre inkább a válság végleges megoldását árazzák, és ez támaszt nyújthat a BUX számára is.