Hétvégi összefoglaló
Talán némileg jobb híreket is kaphattunk a hétvégén a hazai koronavírus járvány alakulásával kapcsolatban. Emellett a fokozatos nyitás részleteiről és szabályairól is többet megtudhattunk. Eközben pedig (átoltottságtól függően) nagyon máshogy alakul az élet Európa különböző országaiban.
Magyarország: lassan nyitunk
A járványügyi adatok tekintetében a hétvégén továbbra is tragikus hírek érkeztek, de már némi pozitív trendet is azonosíthatunk. A halálozások száma a rekordközeli 250, 220 körül ingadozik, és már jóval 1500 felett van a lélegeztetőgépen ápoltak száma is. Az újonnan megfertőzöttek esetében távolabbról nézve a 10 ezer fő/nap érték körüli stagnálást láthatjuk. Ami viszont örvendetes, hogy továbbra sem nő számottevően a kórházban ápoltak száma; az adatban már egy 5 napos stagnálást láthatunk. Ez azért jó hír, mert ez a szám mutatja a legjobban az egészségügy aktuális leterheltségét, illetve körülbelül jól mutatja a járványhelyzet jelenlegi állását. (A halálozások száma nem túl mérvadó, mert az késve követi a fertőzés terjedését értelemszerűen.)
A beoltottak száma 1,9 millió fölé emelkedett, ezzel az első helyre törtünk az uniós rangsorban a lakosságarányos átoltottság tekintetében. A kormány ennek megfelelően az újranyitáson gondolkozik, amely a hétvégi bejelentések alapján 2,5 millió beadott első dózisú vakcina után fog megtörténni. Amint elérjük ezt a számot, kinyithatnak a szolgáltatások, minden bolt (10 négyzetméterenként 1 vásárlóval). Az általános- és középiskolákat pedig a pedagógusok napokban zajló oltása után, április 19-én nyitnák ki.
Látható, hogy a még igen negatív adatok ellenére megkezdődik a nyitás, ami gazdasági szempontból kétségkívül pozitív. Hogy ez elnyújtja-e a hazai járványgörbét, az nagyban függ attól is, hogy a nyitásig hátralévő időben milyen trendeket azonosíthatunk.
Európa: szigorítás, nyitás
Európában sem túl szép a járványhelyzet a gyorsabban terjedő, és a jelek szerint súlyosabb megbetegedést is okozó brit mutáns miatt. Németországból híreket hallhattunk arról, hogy 2 hetes kijárási korlátozásra készül a kormány, de Szlovénia is bezárkózik az ünnepekre. Mindez azt is jelenti, hogy közel sincs még vége sajnos a vírus tombolásának a kontinensen. Minden az oltás gyorsaságán múlik, jelenleg az európai uniós átlag ebben 10 % körüli.
A már jelentős mértékben átoltott Egyesült Királyság ugyanakkor jó példaként jár mindenki előtt: már a kijárási korlátozás feloldására kerül a sor, az oltási tempó pörgése miatt valószínűleg a szigetország szabadul először a vírus fogságából. Ez nekünk is jó hír: látható, hogy a társadalom átoltása után képes lehet visszatérni az élet a normál kerékvágásba.
A tőzsdei árfolyamokban persze mindig kérdés, hogy ez hogy jelenik meg. A pénteki hurráoptimista hangulat ma hajnalban az ázsiai tőzsdéken oldódott, de számottevő esést egyelőre nem mutatnak a határidős részvényindexek. Fontos megjegyezni, hogy a péntek Magyarországon munkaszüneti nap, így csonka hétre készüljünk a magyar tőzsdén.