2024 december 22

Hektikus hetünk volt, és lehet, hogy ez nem változik-összefoglaló

Az előző hét egyáltalán nem mondható, hogy unalmasan telt volna a tőkepiacokon mozgó kereskedők számára: jelentős eséseket, nagy feltámadásokat is láthattunk az irányadó tőzsdeindexek árfolyamaiban. 10 %-ot eső Tesla, 3 % feletti mínuszban álló NASDAQ, de egy nap leforgása alatt több, mint 350 pontot is emelkedni képes DAX jelezte a befektetői hangulat erős változékonyságát a mögöttünk álló héten. Nézzük, mi történt ezután hétvégén és minek nézünk elébe a jövőhéten!

Koronavírus: romló helyzet, felfutó oltási programok

Ahogy azt több kormányzati szereplő, illetve az Operatív Törzs is megjósolta, egy igen nehéz szakaszában van hazánk a járványnak jelenleg. Újra 5000 körüli napi új esetszámot kell regisztrálni, ami több hónapos csúcsot jelent. Sajnálatosan folyamatosan emelkedik a kórházban ápoltak, és a lélegeztetésre szorulók száma is, és a napi új halálesetek száma továbbra sem tud tartósan 100 alá csökkenni. Ami viszont örvendetes, hogy a beoltottak száma is rekordütemben növekszik, az adatok szerint vasárnapra virradóra 114 ezer embert oltottak be egyetlen nap alatt.

A járványhelyzet súlyossága és várható további súlyosodása miatt március 15-ig maradnak egyelőre érvényben a korlátozó intézkedések. Jelentős nyitásra azonban várhatóan csak az átoltottság egy jóval magasabb aránya esetében lehet számítani. Eközben a fejlett országokban is a Magyarországon látott folyamatokat láthatunk: felkúszó fertőzési adatok, de gyorsuló oltási programok. Jó hír, hogy az Egyesült Államokban engedélyezték a Johnson & Johnson vakcináját, amely különlegessége, hogy a többi vakcinával szemben elegendő vele egyszer oltani.

Mire számíthatunk?

A következő napokban valószínűleg érdemes lesz figyelnünk továbbra is a járvánnyal kapcsolatos mutatókra: különös tekintettel az új mutánsok által okozott lezárásokra lehetnek érzékenyek a befektetők, ugyanakkor az oltással kapcsolatos jó hírek viszont az optimizmust segíthetik. Az amerikai államkötvényhozamok emelkedése (amely jelentős részben indokolta az elemzők szerint az előző héten tapasztalt esést) továbbra is a figyelem középpontjában lehet. A szokásos makrogazdasági adatok (mint a hétfőn több országból érkező feldolgozóipari beszerzési menedzser index, vagy a hét derekán napvilágot látó eurózónai inflációról szóló számok) mellett a hét utolsó kereskedési napján az OTP negyedik negyedéves gyorsjelentése lehet a fókuszban magyar szempontból.