2025 január 22

Hatalmas optimizmus a tőzsdéken

Az elmúlt napokhoz hasonlóan ma is folytatják a rallyt a tőzsdék. A súlyosbodó harmadik hullámra úgy tűnik, már adottságként tekintenek a befektetők-nem úgy, mint Joe Biden sikeresen keresztül vitt, tegnap megszavazott 1900 milliárd dolláros csomagot.

DAX, S&P500

A nap egyik legizgalmasabb eszköze ma is a DAX. Évek óta nem látott túlvettség alakult ugyanis ki az órás grafikonon: az RSI értéke már több, mint 3 kereskedési napja tartózkodik a túlvett tartományban folyamatosan. Nagyon sok időt kellene visszamennünk ahhoz, hogy ilyen szélsőséges értékekre példát találjunk a német tőzsdeindexnél. Az árfolyam ugyanígy napok óta kint tartózkodik a napos Bolinger-szalag felső részén-erre is nehezen találunk hasonló esetet a közelmúltból.

Ma az EKB nem változtatott az irányadó kamatlábon az eurózónában, és hitet tett a további gazdaságösztönző lépesek fenntartása mellett-vélhetőleg ez is állhat a DAX hihetetlen erejének hátterében. Érdekesség, hogy a német index az amerikai tőzsdéktől is elválni látszik: azok mozgásától teljesen függetlenül képes emelkedni. Ahogy korábbi cikkünkben jeleztük, lehetséges, hogy egyfajta paradigmaváltást láthatunk, és egy ideig bizony az eddig lemaradó DAX behozza lemaradást. A technikai elemzési szempontból elképesztő rövidtávú túlvettség viszont óvatosságra inthet.

Eközben a legfontosabb amerikai tőzsdeindex, az S&P500 gyakorlatilag minden egyes percben közelíti történelmi csúcsát. A szárnyalásban követi a Dow Jones és a NASDAQ is. Úgy tűnik, a fiskális támogatások tehát bőven ellensúlyozzák a koronavírus okozta összes kárt.

BUX

Mindeközben a magyar tőzsdeindex igen lemaradó: az OTP minimális emelkedése tartja csak felszínen az indexet. Jobbára semleges, forgalom nélküli mozgásokat láthatunk, ma éppen minimális emelkedéssel kísérve összességében.

Úgy tűnik, a magyar piac számára továbbra is komoly versenyhátránynak számít a harmadik hullám okozta helyzet. Az egyre rosszabb esetszámok és sajnálatosan újra emelkedő halálesetek nem jelzik a korai nyitást; így viszont elhúzódóbb lehet a gazdasági visszaesés a vártnál.