2024 november 15

Háború és szankciók – ezekre figyelj a héten

Egyre borúsabb a helyzet a nemzetközi részvénypiacokon, az irányadónak számító S&P500 amerikai index már 20 %-ot veszített értékéből a csúcshoz képest. Mindez a medvepiac beköszöntését jelenti a tankönyvek alapján. Persze még közel sem biztos, hogy hosszan tartó esés jön a börzéken, de indokolt lehet az óvatosság – az előttünk álló napokra is igaz ez, amikor a kevés makroadat miatt inkább az újonnan megjelenő hírek befolyásolhatják az árfolyamokat.

Nemzetközi piacok – háborúra hangolódva

Lassan véget ér a gyorsjelentési szezon a tengerentúlon és Európában is, ami miatt adatok terén egy viszonylag nyugodt hétnek nézünk elébe. Hétfőn 10 órakor az IFO üzleti hangulatindex gyakorolhat hatást leginkább a német tőzsdére, és ma zárás után teszi közzé gyorsjelentését a Zoom. Holnap 9:30-kor a szolgáltatóipari és a feldolgozóipari beszerzési index érkezik Németországból, majd utóbbi délután az Egyesült Államokból is. Szerdán este az Nvidia gyorsjelentése lehet izgalmas az abban érdekelteknek. Csütörtökön az amerikai börzék nyitása előtt jelent az Alibaba, 14:30-kor pedig szokásos módon a munkanélküli segélykérelmekről kapunk információkat. Pénteken az USA-ból érkező maginflációs adat lehet érdekes.

Jelentős esés után próbálkozhatnak talpra állással a tőzsdék a héten (www.shutterstock.com)

Ahogy látjuk, igazán jelentős mozgást kiváltani képes adat várhatóan nem jelenik meg, így az orosz-ukrán háború lehet az érdeklődés középpontjában. A katonai harcok mellett egyre inkább a konfliktus esetleges végével kapcsolatos információkra figyelhetnek a befektetők – bár egyelőre sajnos nem látszik még a fény az alagút végén. A tőzsdei hangulatra hatást gyakorolhatnak a kriptopiacok is, melyek jelentős lejtmenetben vannak az elmúlt hetekben.

Magyar tőzsde – változatos teljesítmény

Országspecifikus adatból 2 érkezik a héten, csütörtök reggel érkezik  magyar munkanélküliségi adat és ekkor hirdeti meg egyhetes betéti tenderét a jegybank. Ezektől azonban nem várható jelentős mozgás a korábbiak alapján. Az árfolyamokat így a cégspecifikus tényezők, valamint a nemzetközi befektetői hangulat alakíthatja.

Sokat esett az OTP és a Mol, de a Richter kilőtt

A négy legfontosabb blue chip az elmúlt időszakban nem igazán mozgott együtt a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT). Az OTP árfolyamára továbbra is a háborúval kapcsolatos hírek lehetnek a legnagyobb hatással, kulcsfontosságú lesz, hogy a bankpapír képes lesz-e újra a 10000 forintos szint fölé kerülni tartósan. A Mol esetében az olajembargóval kapcsolatos viták lesznek fontosak, az olajmulti árfolyama az ettől való félelem okán is sokat esett mostanában. A kivétel az elmúlt hét alapján a Richter, a gyógyszeripari cég árfolyama dacolt a rossz hangulattal és jelentős emelkedést mutatott be. A kiváló gyorsjelentést közlő cég esetében így az lesz a legnagyobb kérdés, hogy meg tudja-e őrizni függetlenséget az ingadozó piaci légkörtől.

Címlapkép forrása: Shutterstock

https://www.erstemarket.hu/elemzesek/naptarak?keyword=&country=all&time=none&company_reports=all&importance=importants