Európának ezt jelenti Oroszország
Az orosz gáz nélküli élet egy évvel ezelőtt még elképzelhetetlennek tűnt, azonban az orosz-ukrán háború kirobbanása óta az Európai Unió folyamatosan ezen terv megvalósításán dolgozott. Most azonban komoly megpróbáltatások várnak az unióra. Teljes bizonytalanságban élünk, ezért a vállalatok és a kormányok csak a sötétben tapogatóznak.
2023 legnagyobb kihívása
Az idei, szokásosnál melegebb időjárás segítette az uniós országokat, azonban a harc nem ért véget. Oroszországból bár megcsappanva, de továbbra is érkeznek szállítmányok, azonban ennek bármikor vége szakadhat. A gázárakban tapasztalt drámai ingadozások egyszerűen ellehetetlenítették a vállalatok és a kormányok számára az előre tervezést. A kilátási bizonytalanságok továbbra is fennállnak. A két legnagyobb mozgatóerő idén a kínai gazdasági fellendülés üteme és az ukrajnai háború hatása lehet. Az aggodalmak közepette, hogy az árak ismét magasabbra emelkedhetnek, egyes vállalatok számára a lehetőségek száma korlátozott. A Reuters értesülései szerint, a januári előrejelzések alapján az európai referenciaérték, a Dutch TTF árfolyama valahol 64 és 125 euró lehet megawattóránként. Az intervallum nagyon széles volt, ezért Európa csak a sötétben tudott tapogatózni, viszont februárra az árfolyamingadozások kezdtek lassulni, és az előrejelzéseket is szűkíteni tudták a 60-95 eurós intervallumra.
Az elképesztő zuhanás ellenére még mindig háromszor többet fizetünk a gázért 2020-ban
Láthattuk 2022 augusztusában, hogy a Dutch TTF árfolyama elérte a 340 eurót. Ez volt minden idők legmagasabb értéke, teljes pánik uralkodott el az unióban. Az oroszok fegyvere működött és komoly nyomás alá helyezte a szankciókkal fenyegető uniót. Azóta teljesen más kép tárul elénk, majd 300 euróval alacsonyabban, megawattóránként 60 euró közelében járunk már. Azért okoz továbbra is ekkora gondokat, hiszen még így is körülbelül háromszor annyit fizetünk a gázért mint 2020-ban az emelkedés előtt. Lényegében 2021 közepéig tudtunk 30 euró alatt maradni megawattóránként, ez a szint több, mint egy évtized után tört meg. A cseppfolyósított földgáz (LNG) kínai és ázsiai igénye most már közvetlen hatással van ránk, hiszen Európa is áttért a csővezetékéken keresztül szerzett Oroszország által szállított gázról az LNG-re. Az Európai Unió és Nagy-Britannia LNG-behozatala csaknem 70 százalékkal magasabb volt 2022-ben az előző évhez képest.
Forrás: reuters.com