
Európai tőzsde Április 3. – Vérvörös reggel a parketten. Trump vámjai lerántották az európai piacokat?
Zuhanással nyitottak csütörtök reggel az európai tőzsdék, miután Donald Trump bejelentette az új globális vámemeléseket. A vezető indexek 1,5–2,4 százalékos mínuszban kezdték a napot, miközben az olaj, az arany és a dollár is gyengült. A befektetők attól tartanak, hogy a vámháború súlyos csapást mérhet a világgazdaságra – különösen az exportvezérelt európai gazdaságokra. Vámháború réme tarthatja rettegésben a befektetőket?
Jelentős eséssel indították a csütörtöki kereskedést a vezető európai tőzsdék, miután a befektetői hangulat drámaian romlott a nyitás előtt. A német DAX, a francia CAC 40, valamint az euróövezeti Euro Stoxx 50 index is több mint 2 százalékos mínuszban kezdte a napot, de a veszteségek a londoni, milánói és madridi tőzsdéket sem kerülték el.
Az eladási hullám hátterében egyre erősebb gazdasági aggodalmak állnak, amelyeket a nemzetközi kereskedelmet sújtó újabb kockázatok táplálnak. A nyomást csak fokozta, hogy Donald Trump amerikai elnök bejelentette a globális importvámok megemelését, ami különösen érzékenyen érintheti az exportorientált európai gazdaságokat. Az előző napi hangulat teljesen megrozzant a bejelentésre. Bedöntheti a piacokat az amerikai vámlavina?
Pirosban nyitott egész Európa
A csütörtöki kereskedés elején a legfontosabb európai indexek komoly veszteségeket szenvedtek el:
-
A STOXX 600 index 1,51 százalékos,
-
az Euro Stoxx 50 2,29 százalékos,
-
a DAX 2,36 százalékos,
-
a CAC 40 pedig 2,20 százalékos mínuszban kezdte a napot.
Még a hagyományosan stabilabb londoni FTSE 100 is 1,46 százalékkal esett vissza, míg Milánó és Madrid indexei 1,45–1,89 százalék közötti veszteséget mutattak.
Trump bedobta a vámgránátot
A befektetői sokk fő oka Donald Trump friss bejelentése volt:
-
10 százalék általános alapvám minden importált árura,
-
20 százalékos célzott vám az EU-ból érkező termékekre,
-
és 25 százalékos vám az importált járművekre, amely különösen fájdalmas az európai autógyártóknak.
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen reagált is: Brüsszel kész válaszlépéseket tenni, ha a tárgyalások kudarcba fulladnak.
Zuhan az olaj, esik az arany is
Habár az olaj, a földgáz és az olajtermékek mentesültek a megemelt amerikai importvámok alól, a vámemelés általában korlátozó hatással lehet a világkereskedelemre, csökkentheti a gazdasági teljesítményt, így visszafoghatja az olaj iránti keresletet.
-
A WTI ára 2,85 százalékkal 69,99 dollárra,
-
a Brent 2,63 százalékkal 72,97 dollárra süllyedt.
Az arany spot árfolyama 1,05 százalékkal 3129,55 dollárra esett. Miközben nemrég még történelmi csúcsokon mozgott.
A devizapiac is reagált
A dollár jelentősen gyengült, a dollárindex 1,27 százalékkal 102,49 pontra esett, ami közel féléves mélypont. Az euró ennek megfelelően 1,20 százalékkal erősödött, 1,0982 dollárra.
Az európai piacok bizonytalanságainak lehetséges oka
A piaci szereplők hangulata jelentősen romolhatott amiatt, hogy a világkereskedelmet fenyegető vámpolitikai feszültségek újra napirendre kerültek. Amennyiben a vámemelések hosszabb távon is érvényben maradnának, az a globális kereslet visszaeséséhez, ellátási láncok sérüléséhez és a recessziós félelmek felerősödéséhez vezethetne – ez pedig tovább növelhetné a volatilitást a részvénypiacokon világszerte.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock