Esik Európa, nehéz helyzetben a Credit Suisse
Esnek az európai bankrészvények, élükön a Credit Suissal. A svájci bank amúgy is gyenge árfolyamának nem tett jót az amerikai bankpánik, illetve a felröppenő kellemetlen hírek.
Növekvő aggodalmak, zuhanó árfolyamok
A Credit Suisse részvényeinek gyengülése még az európai bankindexre is kihatott, 7 százalékot esett. Mindezek közepette a svájci bankra vonatkozó ötéves hitelkockázati ügyletek új rekordot döntöttek, ami rávilágított a befektetők növekvő aggodalmaira.
„A piacok megvadultak. Az amerikai bankok problémáiról az európai bankok, mindenekelőtt a Credit Suisse problémáira térünk át” – mondta Carlo Franchini, a zmilánói Banca Ifigest intézményi ügyfelekért felelős vezetője.
A Svájci Nemzeti Bank nem kívánt nyilatkozni Svájc második legnagyobb bankjáról. Azután sem, hogy legnagyobb befektetője közölte, hogy a szabályozási korlátok miatt nem tud több pénzügyi segítséget nyújtani a Credit Suisse-nak.
Németország stabil
Németország pénzügyi felügyeleti hatósága (BaFin) azt mondta, hogy nem lát közvetlen kockázatot. A német bankrendszer szilárdnak és a magasabb kamatlábak megemésztésére alkalmasnak tűnik.
„Jelenleg elsősorban néhány kisebb bankra összpontosítunk, akiknek kevés a tőketöbblete és megnövekedett a kamatkockázata – ezeket az intézményeket szorosan figyelemmel kísérjük” – mondta a BaFin szóvivője közleményében.
Tovább zuhannak a banki árfolyamok Amerikában
Az Egyesült Államokban a First Republic Bank 16%-kal, a Western Alliance Bancorp 8%-kal, a PacWest Bancorp pedig mintegy 24%-kal, került lejjebb.
A nagy amerikai bankok, mint a JPMorgan Chase & Co, a Citigroup és a Bank of America Corp 3,5% és 5,5% között veszítettek tőzsdei értékükből.
A könnyű pénz ára
A BlackRock vezérigazgatója, Laurence Fink szerdán figyelmeztetett, hogy az amerikai regionális bankszektor továbbra is veszélyben van. Emellett további magas inflációt és kamatemelést jósolt.
Fink a pénzügyi helyzetet a „könnyű pénz árának” nevezte, és éves levelében közölte, hogy további kamatemelésekre számít. Szerinte a regionális bankválság után „likviditási zavarok” következhetnek, mert az alacsony kamatok arra késztettek egyes eszköztulajdonosokat, hogy növeljék kitettségüket a magasabb hozamú, nehezen eladható befektetésekben. „Túl korai lenne még tudni, hogy mennyire széles körű a kár” – írta Fink, hozzátéve: „A szabályozói válasz eddig gyors volt, és a határozott intézkedések segítettek elhárítani a fertőzési kockázatokat. De a piacok továbbra is feszültek”.
A kamatlábak gyors emelkedése megnehezítette egyes vállalkozások számára a hitelek visszafizetését vagy kiszolgálását, növelve a recesszió miatt is aggódó hitelezők veszteségeinek esélyét. Az Európai Központi Bank döntéshozói azonban továbbra is hajlanak a csütörtöki fél százalékpontos kamatemelés felé – mondta egy forrás a Reutersnek -, mivel arra számítanak, hogy az infláció magas marad.ű
Profitálni mindig lehet
Az SVB csődje által kiváltott nyugtalanság arra késztette a betéteseket, hogy új otthont keressenek készpénzüknek.
Ralph Hamers, a Credit Suisse riválisának, az UBS-nek a vezérigazgatója elmondta, hogy profitált a piaci zavarokból és pénzbeáramlást tapasztalt.
„Az elmúlt néhány napban, ahogy az várható volt, beáramlást tapasztaltunk” – mondta Hamers. „Ebből a szempontból egyértelműen a biztonságba menekülésről van szó, de szerintem három nap még nem jelent trendet”.
Christian Sewing, a Deutsche Bank vezérigazgatója elmondta, hogy a német hitelintézet is látott bejövő betéteket.
Forrás: cnbc.com
Képek forrása: shutterstuck