2024 november 14

Ennyi pénze maradt Putyinnak háborúzni

Egyre nagyobb kérdés, hogy ki nyerheti a gazdasági háborút. Európa kezdetben a szankciókkal komoly veszélybe sodorta saját gazdaságát is, azonban a mérleg kezd átbillenni. Az oroszok egyre nagyobb nyomás alá kerülhetnek, de Putyinnak vannak még tartalékai.

A szankciók már megtépázták a gazdaságot, de Putyinnak más a véleménye

Az orosz invázió megkezdésekor becslések szerint 900 millió dollárt költöttek naponta a háború finanszírozására. Bár egy elsöprő villámgyőzelemre számítottak, majd egy évvel később a harcok csak fokozódtak. Annak ellenrére, hogy a háborús költségek folyamatosan emelkednek és veszélyeztetik Oroszország hosszú távú gazdasági növekedését, kevés jele van annak, hogy Vlagyimir Putyin meghátrálna és véget vetne a háborús időknek. Nehéz lesz megállítani a háborús szerkezet pénzelését. Bár a szankciók visszavetették az ország fejlődését, a hatás mértéke nem felel meg a várakozásoknak.

A háborús költekezések folytatódnak

A nyugat által kivetett korlátozások ellenére Putyinnak elegendő pénze marad háborújának folytatására még legalább három évig, ha a dolgok változatlanok maradnak. Oroszország jelentős mennyiségű arany- és kínai jüan tartalékkal rendelkezik. Az európai energiapiacának elvesztése azonban komoly megpróbáltatást jelenthet a közeljövőben. Vasárnap adta ki az unió a 10. szankciós csomagját, megtiltva az orosz eredetű kőolajból készült üzemanyagok forgalmazását az Európai Unióban.

Mindegy milyen helyzetbe kerül az ország, a katonai és a nemzetbiztonsági kiadásokon nagy valószínűséggel nem fognak csökkenteni. Putyin a múlt hónapban megígérte, hogy a harcokra költött összeg nem fog változni. „A gazdaság működik, az adókat begyűjtik, a vállalkozások alkalmazkodnak,” jelezte egy szövetségi képviselő.

Rossz hír azonban a nyugatnak, hogy az olaj- és gázexportból származó bevételek éles csökkenése esetén Oroszország a katonai kiadásait továbbra is az adóbevételekből tudja fedezni.

Forrás: aljazeera.com