
Bajban az EU fegyverkezési terve? – Magyarország már lépett, 650 milliárd euró a tét
Az Európai Unió tagállamainak fele sem aktiválta még a vészhelyzeti klauzulát, amely lehetővé tenné a GDP-arányos védelmi kiadások növelését. Brüsszel aggódik, ha a tagállamok nem mozdulnak, a 800 milliárd eurós ReArm Europe terv megbukhat és ezzel az uniós biztonságpolitika jövője is kérdésessé válik.
Brüsszel figyelmeztet, csak 14 ország lépett, így veszélyben az EU ReArm Europe terve
Az Európai Unió 27 tagállamából eddig csupán 14-en fordultak hivatalosan az Európai Bizottsághoz az úgynevezett „nemzeti vészhelyzeti klauzula” aktiválására. A ReArm rendelkezése lehetővé teszi, hogy a tagországok a brüsszeli költségvetési szabályokat megkerülve a GDP-jük 1,5 százalékával növeljék védelmi kiadásaikat a következő négy év során. A lépés célja az orosz fenyegetéssel szembeni felkészültség javítása. Továbbá az amerikai védelmi szerepvállalás visszaszorulásának ellensúlyozása – olvasható az Euractiv oldalán.
Brüsszelben aggodalommal figyelik a folyamatot, mivel a klauzula alkalmazása a „ReArm Europe” terv sikeréhez kulcsfontosságú lenne. Ennek a keretösszege 800 milliárd euró. Az Euractiv beszámolója szerint eddig Belgium, Bulgária, Dánia, Németország, Észtország, Finnország, Görögország, Magyarország, Lettország, Litvánia, Lengyelország, Portugália, Szlovénia és Szlovákia nyújtott be hivatalos kérelmet. Csehország és Horvátország jelezte ugyan szándékát, de hivatalos lépést még nem tettek.
Kockázatok és ellentmondások
A Bizottság becslése szerint, ha minden tagállam élne a lehetőséggel, az akár 650 milliárd eurós többletvédelmi kiadást eredményezhetne 2028-ig. Ez azonban csak akkor teljesülhet, ha a tagországok folyamatosan és arányosan emelik katonai költségvetésüket a 2021-es szintekhez képest.
Elemzők ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy a gazdagabb államok, például Németország vagy Hollandia valószínűleg nem veszik igénybe a Bizottság által felajánlott 150 milliárd eurós „SAFE” védelmi hitelkeretet. Az ok egyszerű, a piacról kedvezőbb feltételekkel tudnak finanszírozáshoz jutni.
Brüsszel rugalmasan kezeli a kérelmeket
A 14 kérelmező közül négy, Magyarország, Belgium, Lengyelország és Szlovákia jelenleg túlzottdeficit-eljárás alatt áll. A Bizottság jelezte, hogy a vészhelyzeti klauzula alkalmazása során tanúsított rugalmasságot figyelembe fogják venni a költségvetési értékelésekben, így e tagállamok akár ki is kerülhetnek az eljárás alól. Franciaország, Olaszország, Málta és Románia szintén túlzott deficit miatt eljárás alatt áll, mégsem kérvényezték a költségvetési enyhítést.
A jelenlegi helyzet alapján a tagállamok megosztottsága és a kérelmezési hajlandóság hiánya komoly akadályt jelenthet az ambiciózus ReArm Europe védelmi terv teljes körű megvalósítása előtt.
Címlapkép forrása: YouTube