2025 január 10

Az orosz arany a háborús szerkezet motorja

Lassan egy éve már, hogy az oroszok megkezdték Ukrajna invázióját. Jelenleg több nyugati országból is érkeznek fegyverek az ukránok segítésére. Az oroszoknak ez természetesen nem tetszik, hiszen jelentősen megnehezíti a dolgukat, illetve az amúgy is elhúzódó háborút egy véget nem érő forgatókönyvvé változtathatja. Nagy kérdés azonban, hogy meddig tudja folyatni Putyin a háborúzgatást, hiszen kezdenek megcsappanni a háborús pénzek. Az „orosz arany” – a gáz-és olajexport egyre nagyobb nyomás alá kerül.

Az EU-s szankciók hatása

Európa még a háború elején eldöntötte, hogy szankciókkal fogja tönkretenni Oroszországot. Amikor Vlagyimir Putyin orosz elnök 2022 februárjában elindította a szomszédos Ukrajna háromirányú invázióját, célja az volt, hogy eltörölje Ukrajnát, mint szuverén nemzetet, mindössze néhány nap alatt. Akkoriban ez megvalósíthatónak tűnt még nyugati szemmel is. Majdnem egy évvel később Ukrajna túlélése sokkal biztonságosabbnak tűnik, mint Putyiné. Ukrajnának sikerült az elvesztett területek egy részét visszaszerezni megalázó vereséget okozva ezzel az oroszoknak. Most, hogy a németek és az amerikaiak is beleegyeztek a harckocsik küldésébe, az oroszok újabb, az eddiginél sokkal erősebb offenzívát jelentettek be. Nagy kérdés, hogy marad-e erre pénze az országnak.

Gazdasági nehézségek és a bevételi források elzárása

A majd egy éve tartó háborúban Moszkva továbbra is hatalmas összegeket költ, hogy több katonát és felszerelést küldjön a frontvonalra. Eközben a nemzetközi szankciók az ország főbb bevételi forrásait, az olaj- és gázexportot célozzák. Bár a háborús költségek folyamatosan emelkednek és veszélyeztetik Oroszország hosszútávú gazdasági növekedését, kevés jel mutat arra, hogy Vlagyimir Putyin meghátrálna, függetlenül a következményektől.

Majd 50 év munkáját rombolták le egy év alatt

Oroszország majdnem 50 évet töltött energiapiacának kiépítésével Európában, melyből komoly bevételekre tett szert. Most azonban úgy néz ki, hogy sürgősen új piac után kell néznie. Az EU legfőbb célja, hogy minél gyorsabban, minél alacsonyabbra csökkentse az oroszok energiából származó bevételét. Ezzel szeretnék gyengíteni a háborús szerkezetet. Míg Oroszország alternatív piacokat talált a kőolaja számára, főleg Indiában, a finomított termékek és talán még inkább a földgáz értékesítésének váltása évekig eltarthat, és hatalmas költségekkel és bevételkieséssel jár majd.

Forrás: yahoo.com; aljazeera.com