Erősödő nemzetközi piacok és romló járványhelyzet itthon
Három napra volt most zárva a budapesti tőzsde, hiszen a mindenszentek miatt hétfőn sem nyitott ki a magyar börze. Ha a hétvége nem is hozott sok új történést (leszámítva az inkább környezetpolitika terén fontos klímacsúcsot), a hétfői nap során a nemzetközi piacok emelkedését, és sajnálatos módon a friss adatok szerint a magyarországi járványhelyzet további romlását tapasztalhattuk.
Oldódik az inflációs aggodalom
A hétfői emelkedés az európai és tengerentúli piacokon az előző heti növekedés folytatásaként értelmezhető. Az előző héten ugyanis bátorságot adhatott az EKB kamatdöntés utáni kommunikációja: bár visszafogták az eszközvásárlás mennyiségét, az eurózóna jegybankja jelezte, hogy továbbra is átmenetinek tekinti a magasabb inflációt. Így a komolyabb monetáris szigorítás esélye valószínűleg továbbra is igen alacsony marad.
Az általánosan is pozitív nemzetközi hangulatnak köszönhetően a legfontosabb európai tőzsdeindex, a német DAX réssel felfelé nyitva kezdte a napot, és végül előnyének nagy részét a nap végéig megtartotta. Ennek köszönhetően már a DAX esetében is közel vannak a korábbi történelmi csúcsok, a délután folyamán pedig a tengerentúli indexeknél folytatódott tovább a csúcsokat halmozó rally.
Súlyosbodik a járványhelyzet
Hétfőn láttak napvilágot az egész hétvégére, azaz 3 napra szóló koronavírus adatok Magyarországon. 152 beteg halt meg 72 óra leforgása alatt, ami naponta átlagos több, mint 50 beteget jelent; tavasz vége óta nem láthattunk ennyire negatív számokat a naponta jelentett haláleseteket tekintve. A hétvége folyamán több, mint 11 ezer fertőzöttet találtak, ráadásul a pozitív tesztek aránya továbbra is masszívan 10 % felett van. Már több, mint 2605 ember szorul kórházi kezelésre, 475 fővel nőtt ez a szám a legutóbbi adatközlés óta. A lélegeztetőgépen lévők száma már 299, és ez majdnem beéri a pontosan egy évvel ezelőtti adatot.
Egyértelmű, hogy drasztikusan romlik a járványhelyzet hazánkban az utóbbi hetekben, aminek következményeként november 1-től már kötelező a tömegközlekedési eszközökön a maszk használata, illetve a vállalatok, intézmények határozhatnak a kötelező oltásról dolgozóik körében. Kérdés, hogy ezen intézkedések megfékezik-e a vártnál súlyosabban lecsapó negyedik hullámot, vagy további, akár a gazdaságot is korlátozó intézkedésekre kell, hogy felkészüljünk.
www.koronavirus.gov.hu