2025 január 11

De mégis, mi az a short?

A befektetések, a tőzsde kapcsán az az alapvető elképzelés, hogy részvényeket olcsón megvásárolunk, majd drágán eladjuk őket. Talán legtöbbször valóban erről van szó, és ezt az irányú pozíciót hívjuk longolásnak. Ugyanakkor a részvények esésére is fogadhatunk, ráadásul több módon is – mint látni fogjuk, a short sem ijesztő, pontosan ugyanaz, mint a long, csupán másik árfolyammozgásnál örülünk.

Short – mit is takar?

Amikor short pozíciót veszünk fel, akkor egy adott instrumentum árcsökkenése mellett tesszük le a voksunkat. Ha például arra számítunk, hogy a forint erősödni fog, akkor valójában az EUR/HUF keresztárfolyamot shortoljuk, ugyanis az árfolyam csökkenésére számítunk. Értelemszerűen a shortolás nem kockázatosabb alapvetően, mint a long pozíció kötése, ugyanis mindkettő irányra ugyanígy és talán ugyanakkora mértékben is vannak esélyek.

Az árfolyam esésére számítunk shortolás esetén

A fő különbség az, hogy a long pozíciókat hosszabb távra is szokták tervezni, míg a shortok esetén valóban a nevéből is adódóan rövidebb távra gondolkodnak a kereskedők. Napon belüli kereskedés esetén viszont lényegében ugyan arról van szó, csak éppen az ellenkező irányban bízunk.

Hogyan lehetséges?

Felmerülhet, hogy mégis hogyan lehetséges shortolni; long esetében veszünk valamit, de eladjuk, akkor shortolás esetén mit cselekszünk? Alapvetően két lehetőség áll rendelkezésre.

A klasszikus módszer az, hogy úgymond kölcsönkapjuk a részvényeket a befektetési szolgáltatótól. Ezáltal már el tudjuk őket adni; majd ha csökken az áruk, technikailag visszavásároljuk a részvényeket, és visszaadjuk a kölcsönt. A megmaradt különbözet a haszon, ami persze nem tiszta haszon például az előbb említett hitel kamatai miatt.

A másik lehetőség, hogy olyan értékpapírt vásárolunk, ami már alapvetően short pozíciót testesít meg. Erre példa egy short certifikát. Ha például az OTP árfolyama esik, akkor az OTP short certifikátok árfolyama emelkedni fog. Ilyenkor nincs szó hitelről, egy teljesen részvényhez hasonló értékpapírt birtoklunk, aminek az árfolyama inverz irányba nő és csökken az alaptermék árfolyamához képest. Érdemes tehát esetleg ezt is megpróbálni, hiszen minden véleményünket megjátszhatjuk, nemcsak azt, ha emelkedésben hiszünk.