Zuhannak a tőzsdék, az egyik legrosszabb forgatókönyv teljesülhet
Meglehetősen nagy esést mutatnak be ma a piacok, amelyen nem is lehetünk meglepve a Fed elnökének tegnapi szavai után. Úgy tűnik, hogy sok befektető legrosszabb álma válhat valóra, ugyanis az orosz-ukrán háború árnyékában erőteljes monetáris szigorítás van kilátásában, hiszen az inflációs nyomást le kell, hogy törje az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed.
Orosz-ukrán háború – messze a béke
Az már biztosan kijelenthető, hogy azok az ábrándok, amelyek gyors orosz-ukrán békekötésről szóltak, teljes mértékig kikerültek a rövidtávú lehetőségek közül. Az elhúzódó harcok és a gyakorlatilag folyamatos hírzaj nagyon nem tesz jót az alapvetően kevés bizonytalanságot elfogadó tőkepiacnak, és ez árfolyamokon tökéletesen látszik is. Ráadásul a további szankciók sem kerülnek le a napirendről, amik értelemszerűen bizonytalansági tényezők szinte az egész világgazdaság számára.
Gyakorlatilag az egyik legrosszabb forgatókönyv valósult tehát meg a piacok számára, hiszen elhúzódó, sok kérdést hozó konfliktus alakult ki a már majdnem 2 hónapja zajló orosz-ukrán háborúban. Ez alapján nem sok ok van az optimizmusra, és ez a mostani hullókésszerű zuhanás egyik fő oka.
És már a Fed sem segít
Bármi probléma, jelentős zuhanásra okot adó tényező bukkant fel az utóbbi években, a piaci zuhanás csak átmeneti tudott lenni. A nagy jegybankok korlátlan pénznyomtatása ugyanis kell likviditást adott ahhoz, hogy a legnehezebb napokban is megmentse a piacokat – gondoljunk csak a koronavírus alatti szinte folyamatos emelkedésre az első sokk után. Úgy tűnik a Fed elnök szavai alapján, hogy ez a korábban vártakhoz képest gyorsabban elillan, a májusi kamatdöntő ülésen akár 50 bázisponttal is megemelheti az alapkamatot az intézmény.
Mindezek alapján igen kérdéses, hogy a folyamatosan érkező rossz híreknek hogyan képes ellenállni a piac; a jelenlegi árfolyamokat nézve sehogy, és ez a tény aggodalommal töltheti el az eddig emelkedésben bízó befektetőket is. Fontos tehát a háború árnyékában továbbra is nagy figyelmet fordítani a monetáris intézmények politikájára, szerepük ugyanis semmit sem csökkent.
Címlapkép forrása: Shutterstock