Vádemelés Trump ellen – Mennyi büntetőüggyel lehet valaki elnök az USA-ban?
A Legfelsőbb Bíróság tulajdonképpen mentelmi jogot biztosított neki. Most azonban valószínűleg mégis választási csalásért kell felelnie Donald Trump-nak: Jack Smith különleges ügyész felülvizsgált vádemelést nyújtott be. Minden, amit az esetről tudni kell.
Jack Smith nem hagyja magát. Az amerikai különleges nyomozó a közelmúltban többször is vereséget szenvedett Donald Trump elleni harcában. A választási csalási kísérlet miatt indult washingtoni perben a Legfelsőbb Bíróság júliusban széles körű mentelmi jogot biztosított a volt elnöknek. Röviddel ezután egy bíró elutasította a párhuzamos floridai ügyet, amely azon titkos akták elsikkasztásáról szólt, amelyeket Trump magánklubjában halmozott fel.
Smith már fellebbezett
Smith már fellebbezett a floridai döntés ellen. De a választási csalás ügyében, amelyben Trumpot is felelősségre vonja az amerikai Capitolium elleni támadásért , Smith most felpörgeti az ante-ot: kedden felülvizsgált vádemelést nyújtott be Trump ellen, amely figyelembe veszi az új mentelmi jogról szóló ítéletet, de a legfontosabbak lehetővé teszik a pontok létezését.
Az idő a lényeg: a „60 napos szabály” a jövő hét végén lép életbe. Ebben a választás előtti időszakban semmilyen jogi vád nem emelhető egy jelölt ellen. A jogi helyzetet és a várható fejleményeket Marc Pitzke foglalta össze a Spiegel politikai magazin online kiadásában.
Trump állítólagos kísérleteiről van szó, hogy utólag érvénytelenítse a 2020-as elnökválasztáson elszenvedett vereségét. És a Capitolium megrohanásában játszott szerepéről, amikor 2021. január 6-án Trump-támogatók tömege rohamozta meg a Kongresszust, hogy megállítsa Joe Biden választási győzelmének igazolását. Smith lépése törvényes „Üdvözlégy Mária-passz”, ahogyan a futballban kockázatos utolsó pillanatban bedobott dobásnak nevezik. Gondoskodik arról, hogy ez a ténylegesen halottnak hitt precedens egyelőre életben maradjon – a választási kampány kellős közepén, amelyet a demokraták jelöltváltása és Kamala Harris felemelkedése rázott meg.
Egy új vádemelés
Smith második kísérlete egy „felváltó vádirat” – egy új vádemelés, amely egy korábbi vádemelést vált fel. Amint azt az illetékes amerikai kerületi bírósághoz intézett feljegyzésében írja Washingtonban, ezt a vádemelést egy új „nagy esküdtszéknek” terjesztette elő, egy nagy esküdtszéknek, amely újra megvizsgálta a bizonyítékokat, majd jóváhagyta a dokumentumot. Ez kifejezetten más „nagy esküdtszék” volt, mint az, amelyik jóváhagyta az első vádemelést.
Smith az Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróságának történelmi jelentőségű ítéletére reagál , amely szerint Trump elnökként mentelmi jogot élvez a „hivatalos cselekmények” miatt, még akkor is, ha azok bűncselekmények. A vád ezért most csak azokra a „nem hivatalos tettekre” összpontosít, amelyeket Trump jelöltként tett. Korábban nem lehetett tudni, hogy Smith a Legfelsőbb Bíróság döntése után ilyen új „nagy esküdtszéket” hívott össze.
Vádemelés alapelvei
A vádemelés alapelvei változatlanok. Smith négy egymást átfedő bűncselekménnyel vádolja Trumpot:
- összeesküvés az Egyesült Államok becsapására;
- összeesküvés egy hivatalos cselekmény akadályozására;
- hatósági cselekmény akadályozása;
- Összeesküvés az alkotmányos jogok megnyirbálására.
Az első pont Trump állítólagos cselszövéseire és választási vereségének megdöntésére vonatkozó terveire vonatkozik, többek között azokban az államokban, ahol kis híján veszített.
( Arizona , Georgia , Michigan , Pennsylvania , Wisconsin ). A második és harmadik pont a választási eredmények Kongresszus általi hitelesítésére, az azt elnöklő Mike Pence elleni nyomásgyakorlásra, valamint a Capitolium Trump által kezdeményezett megrohanására vonatkozik. A negyedik pont azt jelenti, hogy Trump megpróbálta ellopni a választók szavazatait.
Jól ismert szlogenek
Elsőre gyakorlatilag semmit. Ám a téma valószínűleg ismét kidobja a fejéből a nemrég feltűnően tárgyilagosnak tűnő Trumpot. Hogy mennyire közel áll hozzá a dolog, kedden a közösségi oldalán dühös bejegyzések áradatával árulta el. Ebben megismételte a jól ismert szlogeneket, amelyek nem mennek bele a vádak részleteibe: Az „illegálisan kinevezett” Smith új, „nevetséges váddal” akarta feléleszteni az ellene folytatott „boszorkányüldözést”, és manipulálni akarta a 2024-es választásokat. ” Mások bejegyzéseit is megosztotta, akik árulónak nevezték Smitht.
Trump ugyancsak kedden beleegyezett a Harrisszal szeptember 10-re tervezett tévévitába, amelytől az elmúlt napokban elzárta magát. Nyolc nappal később kihirdetik az ítéletet a csendes pénzperben, amelyben börtönbüntetésre számíthat.
Harris viszont beleegyezett a jelölése óta készített első televíziós interjújába. A tervek szerint csütörtök este sugározza a CNN. Futótársa, Tim Walz is részt vesz – ismertette a politikai lap szerzője.
Mi történik ezután jogilag?
Smith a további eljárásokról akar megállapodni Trump ügyvédeivel. Trumpnak mindenesetre nem kell személyesen megjelennie ahhoz, hogy felolvassa a felülvizsgált vádiratot. Várhatóan Trump csapata is kérni fogja ennek az új vádnak az elutasítását. Erről a felelős bíró, Tanya Chutkan dönt. Lehetséges, hogy az ügy ezután visszakerül a Legfelsőbb Bíróság elé.
Ezért gyakorlatilag lehetetlen, hogy a tárgyalás a novemberi választások előtt megkezdődjön. Emiatt a választási győzelem még fontosabbá válik Trump számára – mert elnökként utasíthatja az igazságügyi minisztériumot, hogy ejtse el az ügyet. Ha veszít, bíróság elé néz.