Többen kértek munkanélküli segélyt
Az Egyesült Államokban 4 ezerrel, 232 ezerre nőtt az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők száma a múlt héten. Derült ki az amerikai munkaügyi minisztérium csütörtökön közzétett adataiból.
Az elemzői konszenzusban némileg szerényebb bővülést jelző adat, 230 ezer szerepelt. A múlt héten a segélykérelmek számát mérő négyhetes mozgóátlag – amely segít kiszűrni az ideiglenes, egyszeri hatásokat – 750-nel, 236 000-re csökkent. Az augusztus 10-én zárult héten a tartósan munkanélküli segélyt kérők száma az előző heti 1 millió 859 ezer után 1 millió 863 ezer. 2021. november vége óta a legmagasabb volt, azonban elmaradt az elemzők által várt 1 millió 870 ezertől.
Az elemzők kiemelt figyelemmel kísérik az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők számának alakulását, mivel a munkaerőpiac helyzete meghatározó a jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) kamatdöntéseiben. Legutóbbi, július 31-én végződött kétnapos kamatdöntő ülésén a Fed a piaci várakozásoknak megfelelően ismét nem változtatott az 5,25-5,50 százalékos irányadó dollárkamat-tartományon.
A Fed 2022 márciusában 0,00-0,25 százalékról indított tíz egymást követő kamatemelés után tavaly júniusban tartott először szünetet a monetáris szigorításban. Legutóbb 2023 júliusában emelte a kamatot, 25 bázisponttal. Azóta pedig nyolc alkalommal nem változtatott az irányadó dollárkamat-tartományon. A Fed következő kamatdöntése szeptember 18-án esedékes. Az elemzők arra számítanak, hogy a Fed szeptemberben kezdheti meg a kamatcsökkentést. A Federal Reserve kamatdöntőinek többsége szerint szeptembertől csökkenteni kell az irányadó kamatot, ha az Egyesült Államokban tovább gyengül az infláció. Derült ki a Fed kamatdöntő Nyíltpiaci Bizottságának július 31-én befejeződött kétnapos ülésének szerdán közzétett jegyzőkönyvéből.
Képek forrása: Shutterstock