2024 december 23

Szemünket a Fed ülésére vessük

Viszonylag eseménytelenül telnek a napok a tőkepiacok szempontjából, a májusi erős volatilitást meglehetősen nyugodt júniusi napok követték eddig. Úgy tűnik, hogy a befektetők ezeken a szinteken értékelik reálisnak a piacot, ugyanis bár csúcsaik közelében az indexek, az emelkedés is mintha némileg megállt volna.

Koronavírus: lejárt lemez?

A vírusválság még közel sem ért véget, ha az egész világot nézzük, úgy tűnik, a befektetők számára már egyre kevésbé bírnak hírértékkel a COVIND-19 terjedésével foglalkozó cikkek. Pedig jó és rossz hírek is napvilágot látnak: jó hír a fejlett világ lassan közel teljes újra nyitása gazdasági értelemben, aggasztó lehet viszont az indiai mutáns terjedése például Angliában, ahol magas az átoltottsági arány.

Ha a koronavírussal kapcsolatban konkrét mozgásokat nem is, azért a nyitásban leginkább érdekelt vállalatok részvényeinek felülteljesítése révén van hatása még a pandémiának. Nem látszik ugyanis fordulat abban a tendenciában, hogy a befektetők az értékalapú részvényeket részesítik előnyben a koronavírus sztárjának számító növekedési, főleg technológiai részvényekkel szemben.

Inflációs félelmek: szerdán jöhet a válasz

A májusi volatilitást sem a vírushelyzet, sokkal inkább az inflációs félelmek okozták a nemzetközi piacokon. Az inflációs félelmekhez ugyanis az a félelem is társul, hogy esetleg kamatemelési ciklus kezdődik a világban, ami értelemszerűen negatívan hathat a kockázatos befektetések árfolyamaira. Ezzel kapcsolatban a leginkább irányadó szerv a Fed: az amerikai jegybank lépéseit éppen ezért a vírusválság és az extra monetáris lazítás kezdete óta még inkább kiemelt figyelemmel követik a befektetők.

 Szerdán is lesz kamatdöntése a Fednek, és bár itt nem várnak változást az elemzők, Jerome Powell Fed-elnök sajtótájékoztatója még hozhat izgalmakat a kamatdöntés után. Érdemes lesz figyelni a központi bank elnökének szavaira, ugyanis abból megtudhatjuk, hogy mit gondol az ebben leginkább döntő személy az inflációs folyamatokról. Ha kilátásba helyezik esetleg a monetáris szigorítást, az nem lehet jó hír a piacoknak, azonban az eddigi kommunikáció folytatása, miszerint az infláció megugrása átmeneti, megnyugtathatja egy időre e terén a piaci szereplőket.