2025 január 14

Szakértők figyelmeztetnek: Trump tervei árthatnak az amerikai gazdaságnak!

Donald Trump újraválasztott amerikai elnökként veszi át a hatalmat egy erős gazdaság felett. Az alacsony munkanélküliség, a stabil növekedés és az egészséges fogyasztás mellett a gazdaság számos területen kimagasló teljesítményt nyújt. De vajon Trump ambiciózus politikai reformjai fenntarthatják ezt az egyensúlyt, vagy éppen veszélyeztetik azt?


Gazdasági erősségek és kihívások

Erős munkaerőpiac és növekedés

2024 decemberében az amerikai munkanélküliségi ráta 4,1%-ra csökkent, amely a szakértők szerint már közelít a fenntartható szinthez. Az év utolsó hónapjában 256 ezer új munkahely jött létre, miközben a bérek növekedése a fogyasztói kiadásokat is fellendítette.

Az infláció azonban továbbra is az egyik legnagyobb kihívás. A jegybank 2%-os célértéke fölött maradó árak és a növekvő hitelköltségek korlátozzák a gazdaságpolitikai mozgásteret.


Infláció és kamatok

Az inflációs nyomás nem csökkent jelentősen, miközben a 30 éves jelzáloghitelek kamata már közel 7%-nál jár. Az államkötvényhozamok is emelkednek, ami a piacok pénzügyi fegyelmezettségével kapcsolatos aggodalmakat tükrözi.


Trump gazdaságpolitikai tervei vs. gazdasági valóság

Ambiciózus tervek vizsgálata

Trump ígéretei között szerepel:

  • Vámok emelése az importált termékekre,
  • Bevándorlási szigorítások a munkahelyek védelmére,
  • Deficitfinanszírozott adócsökkentések a növekedés ösztönzésére.

Elemzők szerint ezek a politikák inflációs nyomást okozhatnak, növelhetik az államadósságot, és destabilizálhatják a jelenlegi gazdasági egyensúlyt.

Korábbi és jelenlegi helyzet összehasonlítása

2017-ben Trump hasonló reformokkal lépett hivatalba, azonban az akkori gazdaság lassabb növekedést és alacsonyabb munkaerőpiaci kihasználtságot mutatott. Ma már szinte teljes foglalkoztatottság mellett, magas inflációval és növekvő államháztartási hiánnyal szembesül.


Szakértői vélemények: Óvatosan a reformokkal

„Ne árts” elv az erős gazdaságnak

Mark Zandi, a Moody’s Analytics vezető közgazdásza szerint Trump legnagyobb sikere az lehetne, ha nem veszélyeztetné a már most is kiemelkedően teljesítő gazdaságot. „Az agresszív vámok és adócsökkentések csak kárt okoznak, különösen, ha nem támogatja őket a termelékenység növekedése” – mondta Zandi.

Jegybanki aggodalmak

Jerome Powell, a Federal Reserve elnöke szerint az amerikai gazdaság jelenleg „nagyon jól teljesít,” de a jegybanknak továbbra is szigorú monetáris politikát kell fenntartania az infláció kezelésére.


Lehetséges kockázatok és kilátások

A vámok és a bevándorlás szigorítása

Elemzők figyelmeztetnek, hogy Trump bevándorlási korlátozásai csökkenthetik a munkaerő-kínálatot, ami hosszú távon hátrányosan érintheti a gazdasági növekedést. A vámok pedig növelhetik az árakat, ami tovább súlyosbíthatja az inflációs nyomást.

Növekvő államháztartási hiány

A folyamatos költségvetési hiányok és a növekvő államadósság kérdése továbbra is aggodalomra ad okot. A pénzügyi piacok fegyelmezettsége és a befektetők bizalma kulcsfontosságú lesz a következő években.