2025 január 23

Nézzenek oda – Így alakult az infláció az USA-ban!

Az Egyesült Államokban a vártnál jobban csökkent az éves fogyasztóiár-emelkedés mértéke augusztusban.

Az amerikai munkaügyi minisztérium statisztikai hivatala, a U.S. Bureau of Labor Statistics szerdán közzétett adatai alapján az Egyesült Államokban a fogyasztóiár-emelkedés mértéke éves összevetésben 2,5 százalékra, 2021 februárja óta a legalacsonyabbra csökkent augusztusban a júliusi 2,9 százalék után, az augusztusi volt zsinórban az ötödik csökkenés. Az elemzők 2,6 százalékos adatot vártak augusztusra. Havi szinten a fogyasztói árindex az elemzők által várttal összhangban és az előző havival megegyező mértékben, 0,2 százalékkal emelkedett.

Augusztusban az energiaárak éves szinten 4,0 százalékkal csökkentek az előző havi 1,1 százalékos emelkedés után. Ezen belül a benzin ára 10,3 százalékkal esett augusztusban, míg egy hónappal korábban 2,2 százalékkal csökkent éves szinten. Eközben a gázolaj ára az előző havi 0,3 százalékos csökkenés után 12,1 százalékkal esett. A földgázé pedig az előző havi 1,5 százalékos növekedés után 0,1 százalékkal esett vissza. Az élelmiszerárak éves növekedése az előző havi 2,2 százalékról 2,1 százalékra lassult augusztusban. Ezzel szemben gyorsuló ütemben emelkedett a lakhatás és a szállítási szolgáltatások, valamint a ruházati termékek ára. Eközben az új járművek és a használt járművek árának éves csökkenése folytatódott augusztusban  – ismertette a távirati iroda.

Federal Reserve

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) által inkább követett, a kamat alakítása szempontjából különösen fontos élelmiszer- és energiaárak nélküli maginfláció éves szinten az elemzők által várttal és az előző havival megegyezően 3,2 százalék volt augusztusban. Havi szinten a maginfláció az előző havi és az elemzők által augusztusra is várt 0,2 százalék helyett 0,3 százalék volt az év nyolcadik hónapjában.

A Fed inflációs célja 2 százalék. Legutóbbi, július 31-én végződött kétnapos kamatdöntő ülésén a Fed a piaci várakozásoknak megfelelően ismét nem változtatott az 5,25-5,50 százalékos irányadó dollárkamat-tartományon. A Fed 2022 márciusában 0,00-0,25 százalékról indított tíz egymást követő kamatemelés után tavaly júniusban tartott először szünetet a monetáris szigorításban, legutóbb 2023 júliusában emelte a kamatot, 25 bázisponttal, azóta pedig nyolc alkalommal nem változtatott az irányadó dollárkamat-tartományon.

Augusztusi adatok

Az augusztusi inflációs adatok közzétételét követően a piaci várakozások alapján a korábbi 29 százalékról 15 százalékra csökkent annak az esélye, hogy a Fed a jövő héten, szeptember 18-án végződő kétnapos kamatdöntő ülésén 50 bázispontos kamatcsökkentésről dönthet, jelenleg az elemzők többsége 25 bázispontos kamatvágásra számít.