Lehetséges a piaci zuhanás a FED szerint
A csütörtöki nap folyamán egy új jelentést adott ki a FED. Az USA jegybankja a növekvő eszközárak kapcsán hívta fel a kereskedők figyelmét arra, hogy ebből egy jelentős zuhanás is kikerekedhet. Egyelőre nem világos, hogy beszélhetünk-e eszközár buborékról.
Jobb félni, mint megijedni
A pénzügyi stabilitási jelentésükben részletesen kifejtik, hogy mi okozhatja a piaci túlfűtöttségét. Egyrészt a befektetők, néhol indokolatlan mennyiségű pénzköltéseit helyezték a középpontba. Ezek szerint a különböző kriptovaluták térnyerése, és a kiüresedett SPAC vállalatok hajszolása komoly hanyatláshoz vezethet. Ami a tőzsdei részvényárfolyamokat illeti, külön ugyan nem tértek ki a kiskereskedelem térhódítására, de túlzott optimizmust véltek felfedezni. Egyébiránt a vállalati kötvényhozamok növekedését is megemlítették, mint módfeletti teljesítményt.
A pénzügyi hozamok szabályait tekintve részletezték, hogy a váratlanul nagy emelkedések mögött egy klasszikus aranyszabály is állhat. Ez nem más, mint az amerikai államkötvény hozamok tartós csökkenése. A tőzsdére pozitívan ható ellentétes mozgások csak április óta állnak fent, de ez az időszak éppen elégnek bizonyult. Emlékezhetünk, hogy a februárban az államkötvény hozamok kilövése során milyen korrekciót tapasztalhattunk a tőzsdéken. Habár azóta valemelyest helyreállt a rend, a FED mégis szükségesnek érezte a figyelmeztető rakéták kilövését.
A 10 éves államkötvény hozamok alakulása az Amerikai Egyesült Államokban a 20 napos mozgóátlag alatt tartózkodik jelenleg. A mozgásukban az elmúlt néhány napos csökkenési trend is megfigyelhető, így lehet csak a kellő elővigyázatosság nyomán figyelmeztettek.
Az összegzésben azt írták, hogy a rendszer jelenlegi állapota kielégítő, és rendben van. Az amerikai jegybank jelentéséből továbbá kiderül az is, hogy növekvő eszközárak mellett mik a potenciális veszélyforrások. Elsősorban ide vették a koronavírus variánsok további mutálódását, amelyek könnyebben ellenállhatnak a vakcináknak. A 24 piacon lefolytatott kutatás ezek mellett megemlíti, hogy a kamatlábak növelése, az infláció, valamint az USA és Kína közti mosolyszünet kelthet feszültséget a befektetőknél.